Szydło: w rządzie jest dyskusja nt. ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci

Polska
Szydło: w rządzie jest dyskusja nt. ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci
dk/

Dyskusja i głęboka refleksja nad kwestią ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci jest obecna w naszym środowisku politycznym, w rządzie, w polskim parlamencie - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu została spytana w Telewizji Trwam dlaczego "PiS nic nie robi w sprawie prawnej ochrony życia ludzkiego".

 

"Dyskusja i głęboka refleksja nad kwestią ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest obecna w naszym środowisku politycznym, jest obecna w rządzie, jest obecna w polskim parlamencie. Nie przechodzimy nad tą kwestią obojętnie" - odparła premier.

 

"Musimy się do tego przygotować"

 

- Większość naszego środowiska politycznego jest głęboko przekonana, że należy to zrobić, ale musimy się do tego przygotować w taki sposób, żeby uniknąć chociażby takich działań różnych środowisk, które próbują niszczyć życie tak, jak to miało miejsce nie tak dawno - zauważyła. Beata Szydło przypomniała o przyjętym przez rząd w grudniu ubiegłego roku programie "Za życiem". Zastrzegła jednocześnie, że "absolutnie nie jest on alternatywą dla ochrony prawnej życia ludzkiego".

 

- Myśmy wprowadzali ten program ze względu na to, żeby zachęcić rodziców do tego, aby decydowali się na urodzenie dziecka nawet jeśli okaże się, że to dziecko będzie miało wady i żeby państwo zagwarantowało pełną opiekę dla tych dzieci i ich rodziców - tłumaczyła. Dodała, że program ten, należy traktować "jako pierwszy krok".

 

Ustanowiony w grudniu 2016 r. program "Za życiem" wspierać ma rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Realizacja programu wymaga nowelizacji kilku ustaw. Zmiany przepisów, które weszły w życie w lipcu są pierwszym etapem realizacji tego programu, drugi etap zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano w IV kwartał tego roku.

 

Wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

 

Ustawa przewiduje m.in. wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Rodzina opiekująca się dzieckiem z niepełnosprawnością będzie mogła wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie wsparcia w realizacji obowiązków domowych w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Jest to pomoc adresowana do opiekunów osób niepełnosprawnych.

 

Zgodnie z ustawą asystenci rodziny otrzymają wsparcie w przygotowaniu do pełnienia funkcji koordynatora poradnictwa dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami lub spodziewających się przyjścia na świat chorego lub niepełnosprawnego dziecka.

 

Powstaną też ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze, których zadaniem będzie wspomaganie rozwoju dzieci, zwłaszcza od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki szkolnej.

 

Sieć mieszkań chronionych

 

W ustawie przewidziano również wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych w powrocie na rynek pracy. Dotyczy to opiekunów (zarejestrowanych jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy), którzy nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ustawa przewiduje np. preferencyjne warunki do zakładania działalności gospodarczej przez opiekunów osób niepełnosprawnych oraz zachęcanie innych bezrobotnych do zakładania żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci niepełnosprawnych lub do świadczenia usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania.

 

Przedsiębiorców do zatrudniania opiekunów osób niepełnosprawnych ma zachęcać subsydiowanie zatrudnienia lub umożliwienie im telepracy. Ustawa wprowadza też ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych - maksymalną wartość środków, jaką będzie można otrzymać na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, zwiększono do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

 

Rozwijana będzie też sieć mieszkań chronionych, w tym wspieranych i treningowych. Jest to forma pomocy społecznej polegająca na tym, że osoby przebywające w mieszkaniu chronionym pod okiem specjalistów przygotowują się do prowadzenia samodzielnego życia lub specjaliści pomagają takim osobom w codziennym funkcjonowaniu. Ustawa dzieli mieszkania chronione na treningowe lub mieszkania chronione wspierane.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie