Porównali produkty nabyte na Litwie i w Niemczech. "Skład artykułów spożywczych sprzedawanych na Litwie jest gorszy"

Świat
Porównali produkty nabyte na Litwie i w Niemczech. "Skład artykułów spożywczych sprzedawanych na Litwie jest gorszy"
Pixabay/skeeze/CC0 Creative Commons

23 z 33 zbadanych produktów znanych marek nabytych na Litwie i w Niemczech różnią się składem, smakiem i kolorem - wykazały badania litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii, których wyniki zaprezentowano we wtorek.

- Skład artykułów spożywczych sprzedawanych na Litwie jest gorszy - powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Bronius Markauskas, wskazując, że "takie działania producentów zmniejszają zaufanie konsumentów".

 

Jak zaznaczył minister, to, że produkty sprzedawane na Litwie i w państwach zachodnich różnią się jakością, było od dawna tajemnicą poliszynela, ale nie podejmowano żadnych kroków, żeby temu zapobiec. Obecnie "będziemy zabiegać o to, by rynek był ujednolicony" - poinformował Markauskas.

 

Unijne badania w celu wykrycia skali problemu

 

- Powinno to być rozwiązane na szczeblu europejskim - powiedział minister rolnictwa.

 

Komisja Europejska zleciła opracowanie i wprowadzenie nowych regulacji dotyczących "podwójnych standardów jakości żywności” stosowanych przy sprzedaży artykułów spożywczych na wschodzie i zachodzie UE. Obecnie są prowadzone unijne badania w celu wykrycia skali problemu. Mają się one zakończyć w 2018 roku.

 

Minister Bronius Markauskas wyraził nadzieję, że "producenci zareagują szybciej, nie będą czekali na wyniki KE".

 

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej - Polska, Słowacja, Czechy, Węgry i Bułgaria - niejednokrotnie zwracały uwagę na gorszą jakość sprzedawanych w ich krajach produktów znanych marek.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze