Sejm zamienią w twierdzę. Trwa przygotowywanie materiałów pirotechnicznych

Kultura
Sejm zamienią w twierdzę. Trwa przygotowywanie materiałów pirotechnicznych
Google Maps

Zabytkowy, monumentalny gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach będzie w piątkowy wieczór scenerią multimedialnego widowiska pod nazwą Alchemia Światła. Oprawą występów muzycznych i tanecznych będą animacje, efekty specjalne, pokazy świetlne, laserowe i pirotechniczne.

- Zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego stanie się areną walk żywiołów, które przedstawią wyjątkową opowieść o naturze stworzenia - duchowej materii, będącej pierwotną energią naszego świata - powiedział Łukasz Zimnoch z organizującej niecodzienny pokaz spółki Tauron Dystrybucja, dostarczającej prąd na południu Polski.

 

Monumentalny gmach zmienią w Twierdzę Żywiołów

 

Widowisko Alchemia Światła odbędzie się po raz trzeci - w ubiegłym roku jego scenerią był plac przed Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a przed dwoma laty dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

W tym roku areną prezentacji nowoczesnych środków wizualnych, wykorzystujących różnorodne formy światła, będzie katowicki plac Sejmu Śląskiego, a tłem pokazu - monumentalny budynek.

 

Gmach Sejmu Śląskiego został wybudowany w latach 1925-1929 z pieniędzy Skarbu Śląskiego, na potrzeby władz autonomicznego wówczas województwa. Dziś budynek dzielą między siebie administracja wojewódzka i marszałkowska. Bezpłatne pokazy Alchemii Światła, nad którymi patronat objęli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Katowic Marcin Krupa, odbędą się w piątkowy wieczór dwukrotnie: o godz. 21:00 i 22:30.

 

Mapping, światło, lasery i pirotechnika

 

Organizatorzy przedsięwzięcia wskazują, że Alchemia Światła to unikalne w skali kraju widowisko multimedialne, łączące nowoczesne sztuki wizualne: trójwymiarowy mapping, pokazy świetlne, laserowe i pirotechniczne, muzykę, śpiew i taniec na żywo oraz różnorodne elementy teatru formy. Do przygotowania spektaklu użyto najwyższej klasy projektorów multimedialnych, wielopłaszczyznowych animacji i najlepszych technik dźwięku przestrzennego. Efektem ma być "bogate, oddziałujące na wszystkie zmysły, artystyczne show".

 

Na scenie wystąpi ponad 70 artystów różnych dziedzin, m.in. akrobaci i tancerze z Art Color Ballet w choreografii Agnieszki Glińskiej, muzycy i wokaliści (wśród nich Motion Trio, Jelonek, Dominika Barabas i Agnieszka Kupiszewska), oraz twórcy światła, teatru ognia i pokazów laserowych. Zgodnie ze scenariuszem widowiska, budynek urzędów przeobrazi się w Twierdzę Żywiołów, zamieszkiwaną przez duchy świata natury - wodę, ziemię, powietrze i ogień - które dzięki współpracy tworzą piąty, najważniejszy żywioł - energię.

 

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze