Niemcy: spada poparcie dla SPD. Schulz wyraźnie przegrywa z Merkel

Świat
Niemcy: spada poparcie dla SPD. Schulz wyraźnie przegrywa z Merkel
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

10 dni przed wyborami do Bundestagu poparcie dla partii Martina Schulza SPD spadło do 20 proc. Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel zdecydowanie prowadzi z niezmiennym poparciem 37 proc. Na antyimigrancką AfD chce głosować 12 proc. wyborców. Tak wynika z sondażu Deutschlandtrend, który został przeprowadzony na zlecenie pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Poparcie dla SPD jest na najniższym poziomie od stycznia br. i nominacji Schulza na kandydata na kanclerza, co doprowadziło do skokowego, lecz jedynie przejściowego wzrostu poparcia dla socjaldemokratów.

 

Strata SPD do CDU i CSU wynosi już 17 pkt. proc.

 

Gotowość do poparcia AfD, partii domagającej się zamknięcia granic dla migrantów, zadeklarowało 12 proc. ankietowanych - o jeden punkt procentowy więcej niż w poprzednim badaniu.

 

Liberałowie poza parlamentem

 

Na czwarte miejsce wyszła Wolna Partia Niemiecka (FDP) z 9,5 proc. (+0,5 pkt. proc.) Liberałowie są w tej kadencji poza parlamentem.

 

Lewica cieszy się poparciem 9 proc., a Zieloni 7,5 proc. Obie partie straciły - Lewica 1 pkt. proc., a Zieloni 0,5 pkt. proc.

 

Gdyby wyborcy mogli wybierać bezpośrednio kanclerza, 51 proc. poparłoby Merkel, a 25 proc. Schulza.

 

Gdyby w wyborach parlamentarnych 24 września partie osiągnęły identyczne wyniki jak w sondażu, partie chadeckie CDU/CSU mogłyby kontynuować koalicję z SPD lub utworzyć koalicję z FDP i Zielonymi. Obie mniejsze partie były dotychczas przeciwne takiej koalicji.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze