"Nie miałem wrażenia, żeby prezydentowi podobała się kampania Polskiej Fundacji Narodowej"

Polska

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ujawnił w "Gościu Wydarzeń", że podczas konsultacji prezydenta z klubem Kukiz'15 ws. projektów ustaw o SN i KRS poruszono wątek kampanii "Sprawiedliwe sądy" prowadzonej przez Polską Fundację Narodową (PFN) za pieniądze spółek Skarbu Państwa. - Nie miałem wrażenia, żeby mu się (kampania) podobała - oświadczył Tyszka.

Polityk Kukiz'15 ocenił, że kampania "bardzo psuje atmosferę debaty na temat rozwiązań w sądownictwie", dodając, iż jest ona prowadzona "za pieniądze podatników".

 

"Podatnicy Finansują Naszych"

 

- Mówiliśmy (prezydentowi - red.), że to jest coś, co poddaje pod wątpliwość dobrą wolę partii rządzącej. Oni przez lata bardzo odcinali się od Platformy Obywatelskiej, która robiła też takie rzeczy, dając pieniądze zaprzyjaźnionym, swoim fundacjom, a robią dokładnie to samo. To jest ominięcie finansowania partii politycznych - stwierdził wicemarszałek.

 

- To jak to nazwać? – zapytała prowadząca program Beata Lubecka.

 

- To ja rozszyfruję skrót PFN: "Podatnicy Finansują Naszych". Dlatego, że ludzie, którzy odeszli z kancelarii premiera dostali natychmiast zlecenie na kampanię, która ma ponoć kosztować 19 mln zł - odparł Tyszka.

 

W jego opinii to "nieakceptowalne i w każdym cywilizowanym państwie skończyłoby się prokuraturą".

 

"Sędziowie pokoju"

 

Wicemarszałek powiedział, że oprócz rozmów o prezydenckich projektach o SN i KRS, poruszono wątek "sędziów wybieranych przez obywateli, czyli tzw. sędziów pokoju, którzy szybko, według uproszczonej procedury orzekaliby w sprawach najdrobniejszych", co proponuje Kukiz'15.

 

- Dla nas pewnym zaskoczeniem było, że prezydent bardzo pozytywnie się do tego pomysłu odniósł - zaznaczył Tyszka. Koncepcja nie znajdzie się w prezydenckich projektach, opracuje ją Kukiz'15.

 

Zawiadomienie do CBA

 

Polska Fundacja Narodowa powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. Jak poinformowała, jej kampania informacyjna "Sprawiedliwe sądy" ma na celu m.in. wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości.

 

Zdaniem opozycji, to działalność propagandowa PiS finansowana za pieniądze państwowych spółek. Platforma Obywatelska ogłosiła, że zamierza zawiadomić CBA w tej sprawie.

 

Polska Fundacja Narodowa w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że nie dysponuje środkami publicznymi. Powołując się na art. 9 ustawy o finansach publicznych, zaznaczyła, że spółki prawa handlowego i banki nie stanowią sektora finansów publicznych, więc ich darowizny nie stanowią dochodów publicznych.

 

polsatnews.pl

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze