Kościuszko i Schiller z rogami jednorożca. Tak Łódź promuje budżet partycypacyjny

Polska
Kościuszko i Schiller z rogami jednorożca. Tak Łódź promuje budżet partycypacyjny
Facebook/Hanna Zdanowska

Najpierw fioletowa peleryna i róg pojawiły sie na pomniku Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności, później na monumencie Leona Schillera. Urząd Miejski w Łodzi uważa, że to bardzo dobra forma promocji zbliżającego się głosowania ws. budżetu obywatelskiego. Jednak nie wszystkim taka forma kampanii przypadła do gustu.

- To wzbudziło kontrowersje, na których nam zależało. Chcieliśmy przypomnieć projekt jednorożca i to, że łodzianie zgłaszają setki pomysłów, na które później głosują tysiące mieszkańców miasta - tłumaczył Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Hanny Zdanowskiej.

 

 

Jest stajnia, później miała powstać rodzina jednorożców

 

W 2015 roku władze miasta wybudowały w centrum wiatę przystankową, którą z racji doboru kolorów, mieszkańcy zaczęli potocznie nazywać "stajnią dla jednorożców". Szybko pojawił się pomysł budowy pomnika tych stworzeń rodem z powieści fantasy. Projekt zwyciężył w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego uzyskując prawie cztery tysiące głosów. Koszt budowy oszacowano na 400 tysięcy złotych. Ostatecznie miasto zaniechało budowy po protestach mieszkańców miasta, którzy stwierdzili, że środki powinny zostać przeznaczone na istotniejsze inwestycje społeczne.

 
"Ośmieszanie wizerunku bohatera narodowego"

 

Sprzeciw wobec tegorocznej kampanii informacyjnej zgłosiły nie tylko pojedyncze osoby, ale i organizacje pozarządowe, takie jak np. fundacja "Życie". Wystosowano w tej sprawie list do prezydent Zdanowskiej, w którym akcję promocyjną nazwano "bezmyślnym nadszarpnięciem wizerunku Łodzi". Fundacja napisała również, że "ośmieszanie wizerunku bohatera narodowego (Tadeusza Kościuszki - red.) to sztampowy pomysł zwrócenia uwagi na promowaną treść bez cienia kreatywności i (...) próby dostosowania promocji do poziomu wymagań potencjalnego odbiorcy". Organizacja żąda wyciągnięcia konsekwencji wobec winnego "prowokacji".

 

Również internauci uważają, że akcja jest bezczeszczeniem pomnika bohatera narodowego. Jeden z użytkowników Facebooka napisał: "Wstyd, hańba, żenada. Natychmiast ściągnąć ten uwłaczający róg z głowy Bohatera Narodowego! Proponuję, żeby po zdjęciu z pomnika nosiła go na głowie, codziennie do pracy Pani Hanna Zdanowska, na zmianę z osobnikiem który go tam umieścił. Może wtedy odzyskają rozum."

 

"Nie ciągle ta biedna, udręczona Łódź"

 

Ci, których kampania nie bulwersuje uważają, że taka forma jest zabawna i spełnia swoje zadanie. "Cieszę się, że mieszkam w stolicy jednorożców, a nie ciągle ta biedna, udręczona Łódź, menele, patologia, dysfunkcja" - napisała internautka.

 

Głosowanie ws. budżetu odbędzie się 16 września.

 

polsatnews.pl

 

 

 

 

nro/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze