Ambasada RP w Wiedniu monitoruje sytuację dot. zniszczenia powstającego pomnika Jana III Sobieskiego
Ambasada RP w Wiedniu monitoruje sytuację dot. zniszczenia tablicy będącej wizualizacją niewybudowanego jeszcze pomnika Jana III Sobieskiego - poinformowało w sobotę wieczorem MSZ. Resort dodaje, że pełna ocena skali zniszczeń będzie możliwa w niedzielę.
"Ambasada RP w Wiedniu została poinformowana o zniszczeniu farbą znajdującej się na wzgórzu Kahlenberg tablicy stanowiącej wizualizację niewybudowanego jeszcze pomnika Jana III Sobieskiego, jak również o zniszczeniu pomnika na sąsiednim wzgórzu Leopoldsberg upamiętniającego ukraińskich Kozaków biorących udział w bitwie pod Wiedniem. Ambasada monitoruje sytuację" - poinformowało biuro prasowe MSZ.
"Z uwagi na to, że aktualnie na wzgórzu Kahlenberg mają miejsce demonstracja skrajnie prawicowej organizacji Identitaere, jak również trzy kontrdemonstracje (dwie na samym wzgórzu, jedna przy najbliższej stacji metra), a miejsce zabezpiecza austriacka policja, pełna ocena skali zniszczeń oraz podjęcie dalszych stosownych działań możliwe będzie w dniu jutrzejszym" - dodano w komunikacie.
Szczerski na obchodach 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej
MSZ podkreśliło też, że planowane na niedzielę uroczystości, z udziałem m.in. polskich władz państwowych, odbędą się zgodnie z programem. Uroczystości, które zaplanowano m.in. w kościele św. Józefa na Kahlenbergu, mają związek z 334. rocznicą odsieczy wiedeńskiej.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się na obchody rocznicy, poinformował w sobotę, że w sprawie zniszczenia, powstającego na Kahlenbergu, pomnika króla Jana III Sobieskiego, będzie prosił o informacje w Wiedniu.
Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu, który z Kahlenbergu w 1683 roku dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Inicjatorem projektu jest m.in. Bractwo Kurkowe w Krakowie. Pomnik ma być gotowy w 2018 r. na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze