Nazistowskie okrzyki niemieckich kibiców podczas meczu z Czechami. FIFA wszczęła postępowanie

Świat
Nazistowskie okrzyki niemieckich kibiców podczas meczu z Czechami. FIFA wszczęła postępowanie
PAP/EPA/FILIP SINGER
Piłkarze reprezentacji Niemiec cieszą się ze zdobycia bramki na 2:1 w meczu z Czechami.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) wszczęła postępowanie po tym, jak część niemieckich kibiców wznosiła nazistowskie okrzyki podczas meczu eliminacji mistrzostw świata Czechy - Niemcy.

Do skandalu doszło tuż przed rozpoczęciem piątkowego spotkania w Pradze. Wówczas spiker poprosił o minutę ciszy ku pamięci zmarłych niedawno dwóch działaczy czeskiego futbolu. Grupa ok. 200 kibiców gości nie tylko nie uszanowała tego zwyczaju, ale też zaczęła wykrzykiwać obraźliwe i nazistowskie hasła. Podobnie było podczas hymnów.

 

Szczególnie hańbiący dla niemieckich działaczy był epizod już w trakcie gry, gdy jedna trybuna krzyczała do drugiej "Sieg", a tamta odpowiadała "Heil".

 

Menedżer reprezentacji Niemiec Olivier Bierhoff zapewnił, że chuligani kupili wejściówki na spotkanie w Pradze innymi kanałami niż poprzez oficjalną dystrybucję DFB. Dlatego też nie siedzieli w sektorze dla kibiców gości, ale obok niego.

 

"To nie są nasi kibice, a my nie jesteśmy ich reprezentacją"


Większość kontrowersyjnej grupy fanów stanowili chuligani z Drezna. Mieli w niej też być członkowie skrajnie prawicowych organizacji "Faust des Ostens" i "Hooligans Elbflorenz". Policji udało się dotychczas zidentyfikować 13 osób, wszyscy są kibicami Dynama Drezno. Siedmiu innych chuliganów zostało zatrzymanych na autostradzie pomiędzy Pragą a Dreznem.

 

Po meczu, który niemiecka reprezentacja wygrała 2:1, piłkarze gości w ramach protestu przeciwko zachowaniu fanów, nie podeszli do nich, aby podziękować im za wsparcie.

 

"Nie chcemy tych ekstremistów. To nie są nasi kibice, a my nie jesteśmy ich reprezentacją" - skomentował sprawę selekcjoner Niemiec Joachim Loew.

 

Niemcy są o krok od awansu do przyszłorocznego mundialu w Rosji. Po ośmiu kolejkach eliminacji z kompletem punktów (24) prowadzą w grupie C. 5 października zagrają na wyjeździe z drugą w tabeli Irlandią Północną (19 pkt), a trzy dni później podejmą Azerbejdżan (10 pkt).

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze