"Pierwiosnek szerokiego procesu konsultacyjnego". Mucha zapowiedział 16 otwartych spotkań na temat referendum konstytucyjnego

Polska
"Pierwiosnek szerokiego procesu konsultacyjnego". Mucha zapowiedział 16 otwartych spotkań na temat referendum konstytucyjnego
PAP/Adam Warżawa

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce - zapowiedział w piątek w Gdańsku wiceszef Kancelarii Prezydent i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

W piątek w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit. Zainaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.


Mucha wyraził zadowolenie z piątkowego spotkania w Gdańsku, które otworzyło cykl konsultacji; wzięli w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.    


- Bardzo jesteśmy zadowoleni ze słów pana marszałka Karczewskiego, że podziela on pogląd pana prezydenta, co do potrzeby zmiany konstytucji i potrzeby prowadzenia dialogu - powiedział minister.


Jak zaznaczył, widzi też "pozytywny oddźwięk ze strony Solidarności, która jest ważnym partnerem społecznym".

 

Spotkania we wszystkich stolicach województw


- Dzisiejsze spotkanie było pewnym preludium. Natomiast w dzisiejszym serwisie www. prezydent.pl odnajdziecie państwo zakładkę "referendum konstytucyjne"; to jest pewnego rodzaju pierwiosnek szerokiego procesu konsultacyjnego, który będzie uruchomiony - zaznaczył. 


Mucha poinformował, że w ramach konsultacji odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce.


Powiedział, że pierwsze cztery spotkania będą zorganizowane: 18 września 2017 r. o godz. w Rzeszowie, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego; 22 września w siedzibie sejmiku woj. zachodniopomorskiego w Szczecinie; 29 września w urzędzie miasta Kielce i 16 października w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich.

 

Referendum dla "zwieńczenia uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości"

 

- Chcemy, żeby te ok. 10 pytań, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami, żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, które dotyczą ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju RP, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami - zapowiedział minister.


- I chcemy, żeby ta pogłębiona debata była merytoryczną rozmową o polskich problemach, o polskich sprawach - podkreślił Mucha. Dodał, że prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie mówił o "niedostatkach konstytucji z 1997 r.".


- Absolutnym novum, tym, co prezydent RP określił, jest to, że konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach, po to tylko, żeby ją przedstawić społeczeństwu na zasadzie "akceptujmy-odrzucamy" - zaznaczył wiceszef Kancelarii.


Dodał, że ogólnokrajowe referendum konsultacyjne ws. konstytucji, jak podtrzymuje prezydent, miałoby się odbywać "dla zwieńczenia uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości" przez Polskę, czyli 11 listopada 2018 r.


PAP

grz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze