Żona byłego premiera wystartuje w wyborach do parlamentu. Pomimo nowotworu gardła

Świat
Żona byłego premiera wystartuje w wyborach do parlamentu. Pomimo nowotworu gardła
pixabay.com/SyedWasiqShah

Żona byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, Kulsoom Nawaz Sharif, będzie kandydowała w wyborach uzupełniających do parlamentu, choć zdiagnozowano u niej nowotwór gardła - podała w środę agencja AP, cytując minister ds. informacji Marriyum Aurangzeb.

Według słów Aurangzeb, żona byłego premiera przebywa obecnie w szpitalu w Londynie, ale zamierza wrócić do Pakistanu na wybory w przyszłym miesiącu. Minister nazwała Kulsoom Nawaz Sharif, u której wykryto nowotwór we wczesnym stadium, "odważną kobietą".

 

Wcześniej w sierpniu rządząca partia Sharifa, Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N), poinformowała, że żona byłego premiera weźmie udział w wyborach i będzie ubiegała się o mandat wakujący po jej mężu.

 

Nawaz Sharif odszedł ze stanowiska szefa rządu pod koniec lipca, gdy został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy. Musiał również zrzec się mandatu posła.

 

Uznano, że premier nie jest już "prawdomówny ani uczciwy"

 

Sąd podjął taką decyzję w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących premiera i jego rodziny. Uznano, że nie jest on już "prawdomówny ani uczciwy" i nakazał wszczęcie śledztwa karnego w sprawie Sharifa. Zarzucano mu, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci.

 

Na stanowisku szefa rządu Sharifa tymczasowo zastąpił jego sojusznik, były minister ds. ropy Shahid Khaqan Abbasi. Ma on piastować urząd do czasu przejęcia władzy przez młodszego brata Sharifa, Shahbaza.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze