"Można się spodziewać bardzo ważnego przemówienia prezydenta". Mucha o piątkowej debacie dot. zmian konstytucji

Polska
"Można się spodziewać bardzo ważnego przemówienia prezydenta". Mucha o piątkowej debacie dot. zmian konstytucji
Polsat News

- W piątek w Gdańsku w trakcie debaty dot. zmian w konstytucji można spodziewać się ważnego, merytorycznego przemówienia prezydenta Andrzej Dudy - mówił w środę w radiowej Jedynce wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konstytucyjnego Paweł Mucha.

Debata "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?", której organizatorem jest NSZZ "Solidarność" odbędzie się w piątek w sali BHP w Stoczni Gdańskiej.

 

- To spotkanie gdańskie jest przy współudziale i przy organizacji Kancelarii Prezydenta; oczywiście pan prezydent będzie jednym z gości konferencji. Można się tam spodziewać bardzo ważnego, ważkiego, merytorycznego przemówienia prezydenta ws. zmiany konstytucji i ws. procedury związanej z przygotowywanym referendum konstytucyjnym, które pan prezydent, tak jak określał, planuje na listopad przyszłego roku dla uwieńczenia obchodów stulecia odzyskania niepodległości - podkreślił Mucha.

 

"Można sobie wyobrazić zmianę prawa"

 

Dopytywany, czy utrzymany zostanie termin 11 listopada 2018 r. ws. referendum odpowiedział, że "co do terminu nic się nie zmieniło".

 

- Pan prezydent też w swoich wypowiedziach wskazywał, że nie wyklucza tego rodzaju sytuacji, tego rodzaju rozwiązania prawnego, żeby rozważyć, aby referendum było dwudniowe, czyli żeby obejmowało 10-11 listopada przyszłego roku - zaznaczył minister.

 

Pytany, czy należałoby wprowadzić osobne komisje wyborcze oraz osobne urny dla zorganizowania wyborów samorządowych oraz referendum wiceszef Kancelarii Prezydenta ocenił, że można sobie wyobrazić zmianę prawa, zgodnie z którym wystarczyłaby jedna komisja i jedna urna.

 

Referendum w setną rocznicę odzyskania niepodległości

 

Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Pod koniec maja zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r. W ocenie prezydenta Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

 

"Prace prowadzone są pod osobistym nadzorem prezydenta"

 

Prezydent Duda w lipcu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta pytany, czy prawdą jest, że szefem zespołu, który przygotowuje dla prezydenta projekty ustaw ws. SN i KRS jest prof. Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL odpowiedział, że "prace prowadzone są pod osobistym nadzorem pana prezydenta".

 

- Pan prezydent określa kierunki zmian, prac. Te prace obejmują także szerokie konsultacje - powiedział Mucha.

 

- Te prace będą służyły naprawie wymiaru sprawiedliwości i proszę tutaj ze spokojem czekać na komunikaty i czekać na projekty aktów prawnych, które pan prezydent zapowiadał (...) natomiast ja nie potwierdzam ani nie zaprzeczam, nie jestem umocowany, żeby wypowiadać się, co do tego, jakie osoby są zaangażowane w przygotowanie czy opiniowanie - dodał wiceszef prezydenckiej kancelarii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie