MS chce, by sąd miał dwa tygodnie na przesłuchanie ofiary gwałtu. Obecnie "bardzo często upływają nawet trzy miesiące"

Polska
MS chce, by sąd miał dwa tygodnie na przesłuchanie ofiary gwałtu. Obecnie "bardzo często upływają nawet trzy miesiące"
Polsat News

Sądy będą musiały przesłuchać ofiary gwałtów w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wpłynie do nich wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia takiego przestępstwa - wynika z odpowiedzi resortu sprawiedliwości na pytanie RPO. MS chce zmienić przepisy w tym zakresie.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w MS o zmianę przepisów argumentując, że w przypadku gwałtów ważne jest to, by ofiarom nie przysparzać dodatkowych cierpień z powodu przedłużającego się i źle zorganizowanego postępowania. Według rzecznika ofiary zgwałcenia powinny być przesłuchane w sądzie raz (a nie wiele razy) i to w miarę szybko, bo oczekiwanie w takich sytuacjach jest dodatkową udręką.

 

Przepisy wskazują, że w takich przypadkach przesłuchania należy przeprowadzić ze szczególnym poszanowaniem praw pokrzywdzonych (art. 185c kodeksu postępowania karnego). W przepisach tych nie ma jednak mowy o terminie, w jakim powinno się odbyć przesłuchanie. W efekcie - jak wynika z badań przeprowadzonych przez RPO - bardzo często od przestępstwa do chwili przesłuchania upływają nawet trzy miesiące.

 

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało rzecznika, że prowadzone w Departamencie Legislacyjnym prace nad zmianą przepisów są na zaawansowanym etapie. "W ramach tych zmian planowane jest wprowadzenie przepisu na poziomie ustawowym, obligującego sąd do przeprowadzenia przesłuchania pokrzywdzonych przestępstwami z art. 197-199 k.k., nie później niż w terminie 14 dni od daty wpłynięcia wniosku" - napisano w odpowiedzi.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze