Ławrow: USA są gotowe do dialogu z Moskwą mimo obustronnych napięć

Świat
Ławrow: USA są gotowe do dialogu z Moskwą mimo obustronnych napięć
Reuters

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w niedzielę po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem w kuluarach szczytu ASEAN w Manili, że jego zdaniem USA są gotowe do dalszego dialogu z Moskwą mimo obustronnych napięć i nowych sankcji USA na Rosję.

Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że podczas spotkania z Tillersonem na szczycie ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) amerykański sekretarz stanu zapytał go o kroki, jakie Rosja zamierza podjąć w odpowiedzi na rozszerzenie wobec niej amerykańskich sankcji. - Interesowały go przede wszystkim szczegóły tych decyzji, które jesteśmy zmuszeni podjąć w odpowiedzi na antyrosyjskie sankcje - powiedział Ławrow. Dodał, że Rosja jest gotowa do normalizacji dialogu z USA, jeśli Waszyngton porzuci pozycję konfrontacyjną.

 

Konflikt na Ukrainie

 

Na spotkaniu poruszono też kwestię konfliktu na Ukrainie. Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że w niedługim czasie amerykański specjalny przedstawiciel ds. Ukrainy, Kurt Volker, spotka się w tej sprawie z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem.

 

Obie strony zgodziły się, że należy kontynuować format spotkań Riabkow-Shannon. - Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow i zastępca sekretarza stanu Thomas Shannon spotkali się już kilka razy. Uznaliśmy, że warto zachować ten format i warto w jego ramach nadal omawiać wszystkie problematyczne kwestie w naszych codziennych relacjach, których, niestety, na razie nie ubywa - oświadczył Ławrow.

 

Zwalczanie przestępczości komputerowej

 

W kuluarach szczytu ASEAN omówiono też kwestię amerykańsko-rosyjskiej współpracy przy zwalczaniu przestępczości komputerowej oraz przy rozwiązaniu kwestii Korei Północnej - oświadczył Ławrow. - Rozmawialiśmy również o tym, że trzeba nawiązać profesjonalny, odpolityczniony, pragmatyczny dialog w kwestii rakiet średniego i krótkiego zasięgu - dodał.

 

W Manili Ławrow spotkał się również z szefem MSZ Chin Wangiem Yi. - Poświęciliśmy wiele uwagi kwestii Półwyspu Koreańskiego, m.in. w kontekście przyjętej dziś w nocy rezolucji RB ONZ o rozszerzeniu sankcji na Koreę Północną (...) - oświadczył.

 

MSZ Rosji poinformowało, że w poniedziałek w Manili szef MSZ Rosji ma spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Taro Kono.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze