Kanclerz Austrii grozi Polsce obcięciem funduszy unijnych. "Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać 14 mld"

Świat
Kanclerz Austrii grozi Polsce obcięciem funduszy unijnych. "Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać 14 mld"
Polsat News

Kanclerz Austrii Christian Kern w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zagroził w czwartek Polsce i Węgrom obcięciem funduszy w przyszłym budżecie UE. Socjaldemokrata ocenił pozytywnie decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw.

- Cieszę się i odczuwam ulgę z tego powodu, że prezydent (Duda) po naciskach ze strony społeczeństwa obywatelskiego wykonał ten krok - powiedział szef austriackiego rządu.

 

Jak zastrzegł, "problem nadal istnieje". - Polska i Węgry to dwa kraje, które wykazują niewielką gotowość do przestrzegania europejskich reguł - wyjaśnił socjaldemokratyczny polityk dodając, że oba wymienione kraje "całkowicie się uchylają" od udziału w podziale uchodźców.

 

- Uważam, że (ta sytuacja) jest na dłuższą metę nie do utrzymania - zaznaczył Kern.

 

"Nie należy mieć nadmiernych nadziei"

 

- Nie można też zaakceptować mówienia o istnieniu w Europie nieliberalnej demokracji czy nieliberalnego modelu społeczeństwa. To sprzeczność sama w sobie. Demokracja zawsze musi się opierać na liberalizmie i pluralizmie. Mamy w domu podpalaczy. Cieszę się, że Komisja Europejska powiedziała w tym miejscu zdecydowane nie - powiedział kanclerz Austrii.

 

Zastanawiając się nad możliwymi scenariuszami na przyszłość, Kern oświadczył, że widzi tylko dwa rozwiązania.

 

- Albo te reżimy czy rządy przegrają w wyborach - wtedy problem sam się rozwiąże. Biorąc jednak pod uwagę to, co dzieje się z opozycją i z wolnością prasy, nie należy jednak mieć nadmiernych nadziei. Wtedy powstaje pytanie: Jak skłonić te kraje do zmiany stanowiska, by włączyły się znów do wspólnej europejskiej polityki. Całkowicie podzielam opinię szefa SPD Martina Schulza: D-Day (dniem rozpoczęcia operacji) stanie się następny budżet. Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać netto 14 mld czy 6 mld euro jak Polska i Węgry. Niemcy i Austriacy nie będą w tym uczestniczyć - zapowiedział Kern.

 

Opowiedział się za zakończeniem rozmów akcesyjnych z Turcją

 

Szef austriackiego rządu skrytykował redukowanie w przeszłości Europy do "rynków i finansowych bilansów". - Musimy powrócić do Europy ludzi. Uważam za bardzo ważny rozwój wymiaru socjalnego Unii - powiedział. - Musimy zapobiec dumpingowi płacowemu i socjalnemu - dodał.

 

Kern opowiedział się za zakończeniem rozmów akcesyjnych z Turcją. - Mówiłem już zeszłego lata, że kontynuacja rozmów akcesyjnych nie ma sensu - podkreślił. Jego zdaniem Turcja przekroczyła "wszystkie czerwone linie". Przypomniał, że UE przekazała władzom w Ankarze ponad 3 mld euro pomocy akcesyjnej. - Nie możemy płacić na tworzenie praworządnych struktur i obserwować, że w rzeczywistości dzieje się coś wręcz przeciwnego. Tego nie da się wytłumaczyć niemieckim i austriackim podatnikom - powiedział Kern w rozmowie z "FAZ".

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze