"Pogrzebią niezależność sądów". Norweskie MSZ rozczarowane przyjęciem przez polski Sejm ustawy o SN

Świat
"Pogrzebią niezależność sądów". Norweskie MSZ rozczarowane przyjęciem przez polski Sejm ustawy o SN
Flickr/Stortinget
Siedziba norweskiego parlamentu

Na stronie norweskiego rządu ukazał się oficjalny komunikat dotyczący reformy sądownictwa w Polsce. "Jeżeli te zmiany zostaną wprowadzone, to każda z osobna i wszystkie razem pogrzebią niezależność sądów" - stwierdził minister spraw zagranicznych Norwegii Børge Brende i zaapelował do polskiego rządu o dialog z Komisją Europejską i Radą Europy.

Również przewodnicząca zrzeszenia sędziów w Norwegii, Ingjerd Thune, wyraziła zaniepokojenie reformą. Jak stwierdziła, to co dzieje się w kraju jest zagrożeniem dla mieszkańców Polski i bezpieczeństwa prawa, a proponowane zmiany są bardzo poważne.


W komunikacie prasowym minister spraw zagranicznych Norwegii apeluje do Polski o dalszy dialog w sprawie Sądu Najwyższego.

 

Apel o dialog polskiego rządu z Komisją Europejską i Radą Europy 


"Chcę zaapelować do polskich władz o wejście w dialog z Komisją Europejską i Radą Europy oraz współpracę w celu wypracowania rozwiązań, które zapewnią wolne i niezależne sądy w Polsce" - napisał Brende w komunikacie.


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnosi się jednak krytycznie do tego rodzaju współpracy. W oficjalnym komunikacie polskie MSZ oznajmiło: "Z przykrością dostrzegamy, iż oczekiwane przez społeczeństwo wysiłki reformatorskie rządu są wykorzystywane przez opozycję, w kraju i za granicą, do bieżącej walki politycznej. Z niepokojem też dostrzegamy próby ingerencji zewnętrznej w toczący się proces legislacyjny".

 

Zaniepokojone USA i Wielka Brytania

 

Zaniepokojenie sytuacją w Polsce wyraziły również dyplomacje USA i Wielkiej Brytanii. - Jesteśmy zaniepokojeni działaniami polskiego rządu ws. uchwalania prawa, które zdaje się ograniczać niezależność sądownictwa i może potencjalnie osłabić rządy prawa w Polsce - powiedziała Heather Nauer, rzeczniczka Departamentu Stanu USA.


Służby prasowe brytyjskiego rządu przekazały jasny komunikat: "Rząd Wielkiej Brytanii reprezentuje bardzo jednoznaczne stanowisko na temat znaczenia rządów prawa" i liczy na rozwiązanie sporu między Komisją Europejską a Polską w sprawie praworządności za pomocą formalnego dialogu".

 

mojanorwegia.pl, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie