Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni

Świat
Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni
commons.wikimedia.org/CC BY 2.0

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju w ciągu 45 dni - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"Pod naciskiem saudyjskiej polityki interwencjonistycznej oraz bezpodstawnych oskarżeń wobec Iranu o ingerowanie (...) Kuwejt ogłosił, że Alireza Enajati, irański ambasador w Kuwejcie, musi wyjechać w ciągu 45 dni" - poinformowała ISNA.

 

Wcześniej kuwejckie władze zażądały, aby ambasada Iranu w tym kraju zredukowała personel dyplomatyczny oraz zamknęła niektóre biura w tym kraju.

 

Decyzja związana jest z rozbiciem komórki terrorystycznej, której władze zarzucają kontakty z Iranem i Hezbollahem, radykalną organizacją szyicką z Libanu - podała w czwartek agencja KUNA.

 

W ubiegłym roku w procesie członków "komórki Abdali" sąd w Kuwejcie skazał jednego Irańczyka i grupę Kuwejtczyków za szpiegowanie na rzecz Iranu i związki z Hezbollahem.

 

Kryzys dyplomatyczny między Arabią Saudyjską i Iranem

 

Napięcia między szyickim Iranem a rządzonymi przez sunnickie elity państwami Zatoki Perskiej pogłębiły się na skutek kryzysu dyplomatycznego między Arabią Saudyjską i Iranem, który wybuchł na początku stycznia 2016 roku po straceniu przez Rijad wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

 

Wzburzeni egzekucją demonstranci w Iranie zaatakowali saudyjską ambasadę i konsulat w tym kraju, na co Rijad zareagował, zrywając stosunki dyplomatyczne z Teheranem.

 

PAP

kar/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze