Sondaż: Polacy wolą opuścić UE niż przyjąć uchodźców z krajów muzułmańskich

Polska
Sondaż: Polacy wolą opuścić UE niż przyjąć uchodźców z krajów muzułmańskich
PAP/EPA/CIRO FUSCO

W sondażu IBRIS dla "Polityki" zadano pytanie: "czy Polska powinna odmówić przyjęcia uchodźców z krajów muzułmańskich nawet gdyby z tego powodu wiązało się to z koniecznością opuszczenia Unii Europejskiej?" Odpowiedzi: "zdecydowanie tak" i "raczej tak" udzieliło łącznie 51,2 proc. badanych. "Zdecydowanie nie" i "raczej nie" odpowiedziało w sumie 37,6 procent respondentów.

W sondażu zadano także pytanie: "Czy Polska powinna odmówić przyjęcia uchodźców z krajów muzułmańskich nawet gdyby groziłaby jej utrata funduszy unijnych?". "Zdecydowanie tak" i "raczej tak" odpowiedziało łącznie 56,5 proc. badanych.

 

Przeciwnego zdania jest łącznie 40,4 procent respondentów, którzy udzielili odpowiedzi: "zdecydowanie nie" i "raczej nie".

 

3,1 procent badanych nie miało zdania na ten temat.  

 

Sondaż przeprowadzono w czerwcu tego roku na 1000-osobowej próbie metodą CATI.

 

 

Prezydent Andrzej Duda chce, żeby w kwestii przyjmowania emigrantów Polacy opowiedzieli się w referendum. Prezydent już wcześniej zaproponował termin 11 listopada 2019 roku - dzień wyborów parlamentarnych.

 

"Nie zgodzę się na to, żeby ludzie byli przymusowo do Polski przywożeni. W 2019 r. mamy nowe wybory parlamentarne, nie wiemy, kogo wybiorą Polacy, nie wiemy, jaki będzie nowy rząd, dlatego chcę, żeby przy tych wyborach Polacy odpowiedzieli właśnie na to pytanie, czy zgadzają się na taką przymusową relokację, czy nie. Takie referendum zarządzę właśnie w dniu wyborów parlamentarnych, ponieważ to najbardziej odpowiedni moment" - mówił na początku czerwca Andrzej Duda.

 

polityka.pl, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie