"Może to naruszać zakaz stosowania tortur". RPO interweniuje ws. używania przez policję przemocy

Polska
"Może to naruszać zakaz stosowania tortur". RPO interweniuje ws. używania przez policję przemocy
Polsat News

"Moje poważne zaniepokojenie budzą kolejne informacje o przypadkach stosowania przez funkcjonariuszy policji przemocy, w tym nadużywania środków przymusu bezpośredniego (...)" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar do Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Rzecznik poprosił też o ustalenie, ile spraw dotyczących tej kwestii było przedmiotem wewnętrznych postępowań policji.

Rzecznik uznał za "całkowite niedopuszczalne posiadanie oraz używanie prywatnego sprzętu (np. paralizatorów) przez policjantów w trakcie pełnienia służby".

 

W jego opinii, "używanie takich urządzeń zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia osób, wobec których prowadzone są interwencje".

 

"Zastosowanie sprzętu nieposiadającego stosownych zezwoleń zwiększa to niebezpieczeństwo" - podkreślił.

 

"Naruszenie konstytucji i prawa międzynarodowego"

 

Adam Bodnar zauważył, że przypadki wykorzystania przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego, mogą stanowić naruszenie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającej traktowania lub karania, który gwarantują konstytucja i prawo międzynarodowe.

 

RPO zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o zbadanie problemu wykorzystywanie przez policjantów prywatnych urządzeń, które stanowią środki przymusu bezpośredniego. Poprosił też o ustalenie, ile spraw dotyczących tej kwestii było przedmiotem wewnętrznych postępowań.

 

polsatnews.pl

kar/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze