Referendum niepodległościowe w Katalonii zorganizują wolontariusze

Świat
Referendum niepodległościowe w Katalonii zorganizują wolontariusze
PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Premier autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w środę w miejscowym parlamencie, że październikowe referendum niepodległościowe w tym regionie odbędzie się bez udziału urzędników. Głosowanie zorganizują wolontariusze.

Puigdemont podkreślił, że "żaden urzędnik nie będzie zmuszany do udziału w organizowaniu referendum". Przypomniał, że również w przeprowadzonym w tym najbogatszym regionie Hiszpanii plebiscycie z 2014 r. największą pracę wykonali wolontariusze.

 

- Teraz będzie podobnie. Opracowujemy właśnie plan utworzenia zespołu funkcjonariuszy wyborczych, którzy jako wolontariusze pomogą nam w organizacji referendum - ujawnił premier Katalonii.

 

Puigdemont dodał, że hiszpańskie ustawodawstwo nie nakazuje, aby wybory przeprowadzane były przy udziale urzędników.

 

W piątek premier Katalonii ogłosił, że referendum w sprawie niepodległości tego regionu odbędzie się 1 października. Ujawnił, że podczas głosowania wyborcy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?".

 

"Referendum jest nielegalne"

 

Władze w Madrycie zapowiedziały już, że zablokują organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucją". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne".

 

W maju br. hiszpańskie media poinformowały, że rząd Hiszpanii ma już plan działań na wypadek próby przeprowadzenia referendum w Katalonii. Dokument, rozesłany do wszystkich centralnych organów państwowych, przewiduje m.in. zakaz organizowania lokali wyborczych w szkołach oraz drukowania kart do głosowania.

 

Były premier skazany na pozbawienie części praw obywatelskich

 

Na początku czerwca hiszpańska prasa ujawniła, że władze w Madrycie chcą ukarać kwotą ponad 5,1 mln euro byłego premiera Katalonii Artura Masa i jego troje współpracowników za organizację referendum niepodległościowego w 2014 r. W marcu br. w związku z tym głosowaniem Mas został skazany na pozbawienie części praw obywatelskich przez okres 2 lat; stracił m.in. prawo do piastowania stanowisk publicznych.

 

9 listopada 2014 r. zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz, na których czele stał wówczas Mas, za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Jednak w głosowaniu wzięły udział tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie