Szef MSZ: bezpieczeństwo najważniejszym tematem wizyty Trumpa w Polsce

Polska
Szef MSZ: bezpieczeństwo najważniejszym tematem wizyty Trumpa w Polsce
Polsat News

- Najważniejszym tematem wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa, który ma przybyć do Polski na początku lipca, będzie bezpieczeństwo naszego regionu - podkreślił we wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Najważniejszym dla nas tematem będzie bezpieczeństwo. Mamy tutaj od początku tego roku żołnierzy, kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich, kilka tysięcy sprzętu amerykańskiego. Mamy za granicą Polski nierozwiązany konflikt rosyjsko - ukraiński, więc na pewno to będą kwestie dominujące - zaznaczył w radiowej Trójce Waszczykowski.

 

Waszczykowski dodał, że będą poruszane też "kwestie związane z NATO".

 

- Wiemy, że dla prezydenta Trumpa jest ważne ile państwa, które należą do NATO wydają na obronę, więc na pewno będziemy na ten temat rozmawiać i próbować zachęcić innych, żeby jednak przyłączyli się do tego rozwoju obrony w NATO - dodał minister.

 

Wydatki na obronność

 

Zapytany czy to, że inne państwa będące członkami NATO nie wydają na obronność tyle, co powinny i czy to działa na naszą niekorzyść - bo Polska jako jedno z nielicznych państw płaci należną kwotę - Waszczykowski odparł: "tak, to działa na naszą niekorzyść".

 

W jego ocenie taka sytuacja osłabia NATO.

 

- Jeśli są państwa i to bogate państwa zachodniej Europy, które wydają około 1 proc. na uzbrojenie to znaczy, że brakuje im pieniędzy na ćwiczenia już nie mówiąc o tym, żeby dysponowali nowoczesnym sprzętem. To znaczy, że zobowiązania NATO mogą być niewykonywane - podkreślił Waszczykowski.

 

Wątek praworządności w Polsce

 

Zapytany, czy będzie rozmowa na temat pakietu klimatycznego odpowiedział, że pakiet klimatyczny może być dyskutowany dlatego, że prezydent Trump zapowiedział, że się z niego wycofa. - Więc być może będzie rozmowa na temat skutków tej decyzji amerykańskiej dla Europy - podkreślił Waszczykowski.

 

Na pytanie czy spodziewa się wątku praworządności w Polsce w rozmowach z Trumpem minister spraw zagranicznych odpowiedział, że "ten wątek już w większości przypadków rozmów zagranicznych nie istnieje".

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze