Policjanci będą mieć nowe mundury i nie będą musieli nosić czapek w samochodach służbowych

Polska
Policjanci będą mieć nowe mundury i nie będą musieli nosić czapek w samochodach służbowych
MSWiA

Granatowy kolor i furażerka - takie zmiany w policyjnym mundurze ćwiczebnym przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Służbę w nich pełnić będą policjanci z wydziałów patrolowych, interwencyjnych, patrolowo-interwencyjnych oraz konwojowych.

Czarny kolor mundurów ćwiczebnych obowiązuje od 1997 r.

 

"Na przestrzeni tych lat znacząco zmienił się chociażby rodzaj tkanin, które obecnie gwarantują większą wytrzymałość i komfort użytkowania. Wprowadzane zmiany wynikają zatem z potrzeby dostosowania tego ubioru do aktualnych wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Związane są także z utworzeniem nowego stanowiska – starszy dzielnicowy. Wszystko będzie wykonane z wytrzymałego i przewiewnego materiału" - czytamy w komunikacie MSWiA.

 

Wymiana umundurowania będzie odbywała się sukcesywnie. Funkcjonariusze będą mogli używać dwóch rodzajów mundurów do końca 2021 roku.

 

Zmiany mają poprawić wizerunek funkcjonariuszy

 

Projekt rozporządzenia wprowadza szereg innych rozwiązań związanych noszeniem umundurowania. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci, którzy są w samochodzie służbowym nie będą musieli nosić czapek służbowych. Z obowiązku noszenia nakrycia głowy zwolnieni zostaną również rzecznicy prasowi podczas wystąpień w mediach. W niektórych przypadkach możliwe będzie łączenie elementów munduru służbowego z mundurem wyjściowym.

 

RMF FM informuje natomiast, że rozporządzeniu przygotowanym przez MSWiA znajduje się zapis, który likwiduje obowiązek zwrotu do magazynu bielizny, skarpet i butów przez policjantów odchodzących ze służby, co do tej pory było normą.

 

Wszystkie zmiany, jak zaznacza MSWiA w komunikacie, mają ułatwić funkcjonariuszom wykonywanie zadań służbowych i poprawić ich wizerunek.

 

 

 

 

polsatnews.pl, MSWiA  

dk/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze