Trzy firmy ukarane za zmowę przetargową. UOKiK nałożył ponad 133 tys. zł kary

Biznes
Trzy firmy ukarane za zmowę przetargową. UOKiK nałożył ponad 133 tys. zł kary
Polsat News

Trzy firmy z woj. dolnośląskiego uczestniczyły w zmowie przetargowej, którą wykrył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za niedozwolone porozumienie dotyczące zamówień publicznych na prace budowlano-remontowe UOKiK nałożył na firmy ponad 133 tys. zł kary.

Jak poinformował Urząd w poniedziałek w komunikacie, uczestnicy porozumienia to firmy z woj. dolnośląskiego: Zakład Ogólnobudowlany Instalatorstwo Elektryczne Ireneusz Nowosza, Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa Roberto oraz Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Elektrobud.

 

"Postępowanie w tej sprawie wykazało, że przedsiębiorcy wpłynęli na wynik co najmniej czterech przetargów organizowanych w 2015 roku. Poszkodowane były instytucje publiczne z woj. dolnośląskiego: Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, powiat lwówecki oraz miasto i gmina Zgorzelec" - podał UOKiK.

 

Nie uzupełniali braków, aby umożliwić wybór droższej oferty

 

Z ustaleń Urzędu wynika, że przedsiębiorcy zastosowali mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Początkowo składali kilka niekompletnych propozycji. Jeżeli okazywały się one najniższymi w przetargu, wówczas zwycięzca nie uzupełniał braków, aby umożliwić wybór droższej oferty innego uczestnika zmowy.

 

Dokumenty dostarczane były jedynie wówczas, kiedy zamówienie mógł zdobyć przedsiębiorca spoza porozumienia. O zmowie świadczy również m.in. składanie ofert jednocześnie i przez tę sama osobę, posługiwanie się tymi samymi referencjami, czy też występowanie jako podwykonawca zwycięzcy przetargu przez podmiot, który pierwotnie złożył najkorzystniejszą ofertę, ale nie uzupełnił braków w dokumentacji - wynika z informacji Urzędu.

 

Krewni mogą startować w tym samym przetargu

 

Zdaniem przedstawicieli Urzędu, niedozwolonym działaniom mogły też sprzyjać powiązania rodzinne pomiędzy uczestnikami zmowy. Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert.

 

- Efektem braku konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami jest z reguły podwyższenie ceny. Tym samym niedozwolona praktyka mogła spowodować zwiększenie wydatków z publicznych pieniędzy przez poszkodowane instytucje - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

 

Na uczestników porozumienia została nałożona kara finansowa w łącznej wysokości ponad 133 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu - zaznaczył Urząd.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze