Malinowska-Grupińska: Rada Warszawy odwoła się do sądu ws. referendum

Polska
Malinowska-Grupińska: Rada Warszawy odwoła się do sądu ws. referendum
pixabay.com/public domain

Rada Warszawy odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie referendum na temat utworzenia metropolii warszawskiej - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Rada Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Na najbliższej sesji Rady ma zostać przyjęta uchwała w tej sprawie.

Stołeczne referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?", miało się odbyć 26 marca. Lutową uchwałę Rady Warszawy w tej sprawie uchylił jednak 9 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). 21 marca Rada Warszawy zaskarżyła decyzję Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).

 

W ostatni czwartek WSA oddalił jednak skargę. Wprawdzie uznał, że podstawa prawna przeprowadzenia referendum wskazana przez Radę, była poprawna, ale podzielił zarzut wojewody co do niejasnego i nieprecyzyjnego sformułowania pytania referendalnego.

 

"Sąd uznał, że podstawa prawna była słuszna"

 

W poniedziałek Malinowska-Grupińska poinformowała, że na najbliższej, czerwcowej, sesji Rada Warszawy podejmie uchwałę w sprawie odwołania się od orzeczenia WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Sąd uznał, że podstawa prawna była słuszna, a w kwestii pytania, nasi prawnicy stoją na stanowisku, że było ono zasadne. Chcemy więc, żeby Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął tę kwestię i ustalił wykładnię prawną na przyszłość - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy.

 

Uchwała Rady Warszawy w sprawie przeprowadzenia referendum była reakcją na projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji i wielu mazowieckich samorządowców. Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu z Sejmu.

 

Według czwartkowego komunikatu WSA "z pytania referendalnego ujętego w zaskarżonej uchwale w żaden sposób nie wynika, że ma ono związek z ideą metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego". "Wręcz odwrotnie, może ono sugerować, że jego intencją było pytanie o zmianę granic miasta stołecznego Warszawy nie zaś pytanie o zmianę ustroju" - podkreślono.

 

"Pytanie w żaden sposób nie nawiązuje do projektu PiS"

 

WSA uznał ponadto, że zaproponowane przez Radę Warszawy pytanie referendalne "w żaden sposób nie nawiązuje" do projektu PiS.

 

Sąd nie zgodził się natomiast ze stanowiskiem wojewody, że zaskarżona uchwała narusza zawartą w ustawie o samorządzie gminnym regulację dotyczącą przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia granic gminy, z tej racji, że referendum zarządzone na 26 marca 2017 r. nie dotyczyło zmiany granic którejkolwiek gminy a jedynie zmiany ustroju.

 

Sąd nie podzielił także stanowiska Sipiery co do tego, że Rada m.st. Warszawy może inicjować referendum lokalne jedynie w przypadkach referendów innych niż opiniodawcze i konsultacyjne.

 

Do tej pory odbyły się trzy referenda będące konsekwencją zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian. Dwa z nich - 26 marca w Legionowie i 14 maja w Nieporęcie były ważne, a ponad 90 proc. mieszkańców powiedziało w nich "nie" objęciu ich gmin metropolią warszawską. Nieważne, z uwagi na zbyt niską frekwencję, okazało się za to niedzielne referendum w Konstancinie-Jeziornej.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze