"Polski obóz" w niemieckim podręczniku do historii

Polska
"Polski obóz" w niemieckim podręczniku do historii
Facebook/Reduta Dobrego Imienia

Określenie "polnishe Lager" pojawiło się w oficjalnym niemieckim podręczniku do historii "Geschichte und Geschehen" (historia i wydarzenia - red.). Interwencję w tej sprawie zapowiedziały m.in. Konsulat RP w Monachium oraz Reduta Dobrego Imienia.

"Niezależnie od wycofania skandalicznej publikacji z obiegu handlowego, będziemy dążyć do usunięcia jej ze szkół w Bawarii" - napisał na Twitterze polski konsulat w Monachium.

 

Polska ambasada w Berlinie poinformowała na Twitterze, że wraz z placówkami konsularnymi przeprowadza kwerendę wszystkich podręczników w Niemczech "pod kątem wadliwych kodów" historycznych.

 

"Polska dyplomacja interweniuje ws. niemieckiego podręcznika do historii. Słowa mają znaczenie" - napisał z kolei na Twitterze  resort spraw zagranicznych. Udostępniono też film "Words Matter - German Nazi Camps" (Słowa mają znaczenie - Niemieckie obozy nazistowskie).

 

 

Interwencję w sprawie podręcznika zapowiedział także Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

 

 

Zdjęcie z fragmentem tekstu zamieścił w sieci jeden z użytkowników Twittera. Napisał, że na taki zwrot w oficjalnym podręczniku do historii zwrócił mu uwagę jego syn, który w Niemczech przygotowuje się do matury.

 

"Tak uczą w Niemczech" - napisał oburzony.

 

 

Projekt ustawy chroniącej dobre imię Polski

 

W październiku ubiegłego roku Sejm przekazał do pracy w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy chroniącej dobre imię Polski.

 

Używanie kłamliwych określeń w rodzaju "polskie obozy koncentracyjne", "polskie obozy zagłady" czy "polskie obozy śmierci" ma być przestępstwem, za które grozi kara do trzech lat więzienia. Oszczercy narażą się też na pozwy wytaczane na drodze cywilnej przez IPN i organizacje pozarządowe.

 

Jak uzasadniają autorzy projektu "uchwalenie ustawy pozwoli skutecznie zwalczać kłamstwa godzące w dobry wizerunek i w dobre imię Polski, powielane przede wszystkim przez zagraniczne media".

 

twitter.com, polsatnews.pl

paw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze