Republikanie anulowali 14 rozporządzeń Obamy. Ma to pomóc zaoszczędzić miliony dolarów

Świat
Republikanie anulowali 14 rozporządzeń Obamy. Ma to pomóc zaoszczędzić miliony dolarów
Reuters

Korzystając z ustawy o przeglądzie kongresowym (Congressional Review Act - CRA) republikańscy kongresmeni anulowali 14 rozporządzeń prezydenta Baracka Obamy wydanych pod koniec jego kadencji, co ich zdaniem pozwoli na zaoszczędzenie miliardów dolarów.

Termin stosowania CRA wobec aktów prawnych poprzedniej administracji prezydenckiej upłynął w ubiegłym tygodniu, a narzędzie to wykorzystano wcześniej tylko raz, do unieważnienia w 2001 roku jednego rozporządzenia z końcowego okresu prezydentury Billa Clintona.

 

Unieważnione rozporządzenia Obamy dotyczyły między innymi szkolenia nauczycieli, ochrony wód przed zanieczyszczeniami z kopalń węgla i polowań na niedźwiedzie w stanie Alaska.

 

CRA pozwala na anulowanie przez Kongres rozporządzeń prezydenta do czasu, aż od ich wydania minie 60 dni, w których prowadzone były obrady kongresowe - czyli z pominięciem czasu wyborów i wakacji. W konsekwencji w momencie objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa okres ten sięgał do połowy czerwca ubiegłego roku.

 

Nie będzie można ich wprowadzić ponownie

 

Unieważnienie rozporządzeń wymagało zwykłej większości głosów w Izbie Reprezentantów i Senacie, co pozwalało Republikanom na dokonywanie tego samodzielnie. Zgodnie z CRA, anulowanych aktów nie będzie można w przyszłości wprowadzić w tej samej formie.

 

- Zaczęliśmy pozbywać się rozwiązań politycznych, które szkodziły klasie średniej i zbyt długo wstrzymywały wzrost gospodarczy - oświadczył lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze