Macron uroczyście objął urząd prezydenta Francji

Świat

Emmanuel Macron uroczyście objął w niedzielę w Pałacu Elizejskim w Paryżu urząd prezydenta Francji. - Świat i Europa bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują teraz silnej Francji, która głośno opowiada się za wolnością i solidarnością - mówił nowy gospodarz Pałacu Elizejskiego.

- Cały świat będzie z uwagą śledzić to, co Francja ma do powiedzenia, ponieważ razem będziemy wychodzić poza nasze lęki i troski - zapowiedził podczas uroczystości.

 

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że zrobi co w jego mocy, aby walczyć z terroryzmem i rozwiązać kryzys migracyjny. W swoim wystąpieniu zwrócił też uwagę na problem zmian klimatycznych.

 

"Francja będzie stać po stronie wolności i praw człowieka"

 

Podczas uroczystości w Pałacu Elizejskim Macron powiedział, że "wywiążemy się ze wszystkich naszych obowiązków, aby w każdej chwili móc zapewnić właściwą odpowiedź na wielkie współczesne kryzysy".

 

Na zakończenie swojej niedzielnej mowy inauguracyjnej nowy prezydent Francji Emmanuel Macron podziękował swoim poprzednikom i podkreślił, że państwo zawsze musi stawać na wysokości zadania w walce z "problemami politycznymi, gospodarczymi czy społecznymi".

 

- Francja zawsze będzie stać po stronie wolności i praw człowieka - zapewniał Macron.

 

Następca Hollande'a

 

Macron został wybrany na następcę socjalisty Francois Hollande'a. Jest ósmym prezydentem V Republiki Francuskiej. Uroczystości odbywają się przy zwiększonych środkach bezpieczeństwa.

 

Wcześniej Macron odbył w Pałacu Elizejskim spotkanie z ustępującym prezydentem; trwało ono dłużej, niż pierwotnie zakładano. Po jego zakończeniu Hollande opuścił pałac.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze