PO i Nowoczesna o "języku nienawiści" PiS. PSL apeluje o konstruktywną debatę

Polska
PO i Nowoczesna o "języku nienawiści" PiS. PSL apeluje o konstruktywną debatę
PAP/Paweł Supernak

PiS stosuje podczas miesięcznic smoleńskich język nienawiści i agresji, przyczynia się do "coraz ostrzejszych emocji" w debacie publicznej - ocenili w czwartek posłowie PO i Nowoczesnej. Odnieśli się tak do apelu szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o zaprzestanie "walki z rządem poprzez ulicę". Prezes PSL zaapelował natomiast do wszystkich liderów politycznych o konstruktywną i merytoryczną debatę.

Mariusz Błaszczak zaapelował w czwartek do "totalnej opozycji", by wycofała się z walki z rządem poprzez ulicę. Nawiązał w ten sposób do przepychanek, do jakich doszło w środę wieczorem w czasie obchodów 85. miesięcznicy smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckim,

 

- To nie ma sensu; to prędzej czy później musi prowadzić do tragedii, a już z całą pewnością wczoraj widzieliśmy, że prowadzi do agresji - podkreślił Błaszczak na konferencji prasowej.

 

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) ocenił w czwartek, że "pan Mariusz zwany ministrem", swoim apelem, próbuje przykryć język nienawiści, który w środę na Krakowskim Przedmieściu po raz kolejny "sączył się z ust" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

 

"Błaszczak zupełnie odleciał"

 

Zdaniem Budki, Błaszczak "w niewybredny sposób atakuje każdego, kto ma inne zdanie". - To pokazuje, że PiS w tej nienawiści do innych zupełnie odleciał. Jeżeli dla PiS symbolem nienawiści jest biała róża i milczenie osób, które te róże trzymały, to tak naprawdę pokazuje, że PiS nie ma już pojęcia, czym jest demokracja, czym jest różnorodność poglądów - zaznaczył poseł PO.

 

- Jeśli Błaszczak twierdzi, że partyjna demonstracja na Krakowskim Przedmieściu, pod sztandarami "Jarosławie jesteś wielki", miała cokolwiek wspólnego z obrzędami religijnymi, pokazuje to, że Błaszczak "zupełnie odleciał" - dodał.

 

"Wykorzystują w sposób instrumentalny katastrofę smoleńską"

 

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) odnosząc się do apelu szefa MSWiA powiedziała, że "w ocenie opinii publicznej to właśnie te miesięcznice są przyczyną budzenia coraz ostrzejszych emocji w debacie publicznej". Według niej wskazuje na to m.in. środowe "bardzo agresywne wystąpienie" wygłoszone przez Jarosława Kaczyńskiego.

 

- Co miesiąc pod Pałacem Prezydenckim mamy do czynienia z wiecami politycznymi, na których padają bardzo ostre słowa. Wiecami, które wykorzystują w sposób instrumentalny katastrofę smoleńską, które wykorzystują w sposób instrumentalny emocje, jakie się z tym wiążą - oceniła posłanka.

 

Pytana, czy kolejne kontrmanifestacje przeciwko "miesięcznicom" będą uzasadnione, Gasiuk-Pihowicz wskazała, że "prawo przewiduje i konstytucja daje nam prawo do wyrażania swoich poglądów". Zaznaczyła jednocześnie, że powinny one być wyrażane "w zgodzie z przepisami obowiązującymi".

 

"Opozycja racjonalna, a nie totalna"

 

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że nie rozumie apelu ministra Błaszczaka. - My nie należymy do opozycji totalnej, jesteśmy opozycją racjonalną - podkreślił.

 

Zaapelował do rządu PiS, żeby poważnie traktował projekty programowe Stronnictwa, m.in. projekt ustawy "godzina dla rodziny", zgodnie z którym pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Jego zdaniem nie odrzucanie propozycji PSL będzie wyrazem "jakiejś dobrej woli".

 

Kosiniak-Kamysz wezwał również wszystkich liderów politycznych do merytorycznej debaty, do której - jak zapewnił - on jest gotowy.

 

Białe róże

 

W środę przed Pałacem Prezydenckim obchodzono 85. miesięcznicę smoleńską, uroczystości towarzyszyła kontrmanifestacja, doszło do przepychanek, naruszona została m.in. nietykalność cielesna jednego z uczestników miesięcznicy oraz funkcjonariusza policji. W czwartek w Sejmie opozycja zwróciła się o wyjaśnienie wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego, niektórzy parlamentarzyści trzymali białe róże - podobne do tych, które mieli w środę kontrmanifestanci.

 

Odnosząc się w środę do zorganizowanej na Krakowskim Przedmieściu kontrmanifestacji m.in., że ma miejsce "nowy wielki atak nienawiści", a białe róże, które przynieśli demonstranci, to "symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści". - Tak bardzo się boją, stąd ta furia, stąd ta nienawiść - z jednej strony tych, którzy po prostu są wynajęci, a z drugiej - tych, którzy po prostu są oszalali są z nienawiści - mówił Kaczyński.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze