Zarząd woj. dolnośląskiego zaskarżył decyzję wojewody ws. dyrektora Teatru Polskiego

Polska
Zarząd woj. dolnośląskiego zaskarżył decyzję wojewody ws. dyrektora Teatru Polskiego
Polsat News

Zarząd woj. dolnośląskiego zaskarżył we wtorek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego postanowienie wojewody wstrzymujące odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego. Odwołanie i jego wstrzymanie nastąpiły 26 kwietnia br.

Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego 26 kwietnia. Jednocześnie stanowisko p.o. szefa teatru powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Uchwałę zarządu w tej sprawie wstrzymał jednak w tym samym dniu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

 

Rzeczniczka wojewody: Morawski nadal dyrektorem

 

Rzeczniczka wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel powiedziała wówczas, że prawnicy wojewody stoją na stanowisku, iż uchwała może być wstrzymana przez wojewodę w momencie jej podjęcia. - Decyzja o wstrzymaniu uchwały została wydana w momencie, kiedy ten akt prawny już istniał - powiedziała Jurgiel. Dodała, że - według nadzoru prawnego wojewody - Morawski nadal jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 

- Stanowisko wojewody się nie zmieniło. Uchwała zarządu województwa jest nadal badana pod kątem prawnym- powiedziała we wtorek Jurgiel.

 

Prawnicy zarządu województwa twierdzą, że odwołanie Morawskiego i powołanie Lenczyka jest skuteczne i odbyło się legalnie. Biuro prasowe marszałka poinformowało, że we wtorek zarząd woj. dolnośląskiego podjął decyzję, że złoży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) skargę na postanowienie wojewody ws. wstrzymania uchwały o odwołaniu Morawskiego i powołaniu Lenczyka.

 

Prawnicy zarządu: decyzja miała charakter polityczny

 

- Wojewoda wstrzymał uchwały, z którymi nie miał okazji się zapoznać. Postępowanie wojewody w tej sprawie w ocenie znawców prawa administracyjnego jest jednoznacznym naruszeniem przepisów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że decyzja wojewody miała charakter polityczny -powiedział cytowany w komunikacie biura prasowego marszałek województwa Cezary Przybylski.

 

Zgodnie z procedurą skarga samorządu składana jest do WSA za pośrednictwem wojewody. W myśl obowiązujących przepisów sąd powinien rozpatrzyć wniesioną skargę w terminie do 30 dni od daty jej otrzymania.

 

W dniu podjęcia uchwały o odwołaniu Morawski poinformował, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. To spowodowało, że urzędnicy marszałka nie mogli wręczyć mu wypowiedzenia z pracy. W poniedziałek Morawski powrócił do pracy ze zwolnienia.

 

Protesty pracowników Teatru

 

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta 10 lutego. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania dyrektora. W kwietniu minister kultury prof. Piotr Gliński w piśmie do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o "ponowny namysł nad zamiarem odwołania" Morawskiego.

 

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

 

Od momentu objęcia funkcji dyrektora przez Morawskiego trwa, skierowany przeciw niemu, protest części zespołu artystycznego, skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Morawskiego broni Solidarność - drugi, najliczniejszy związek zawodowy we wrocławskim Teatrze Polskim.

 

Pod koniec ub.r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko niemu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie