Popularyzacja i nauczanie fizyki - nowy kierunek na Uniwersytecie Łódzkim

Technologie
Popularyzacja i nauczanie fizyki - nowy kierunek na Uniwersytecie Łódzkim
instagram.com/uniwersytet_lodzki

Program kierunku, który jest unikatowy na polskim rynku edukacyjnym, uwzględnia światowe standardy dotyczące przygotowania do działań popularyzacyjnych, komunikacji naukowej oraz samego nauczania. Studentom zaproponowane zostaną innowacyjne rozwiązania. W tworzeniu programu studiów uczestniczyli pracownicy Centrum Nauki i Techniki, które dla absolwentów ma być jednym z potencjalnych pracodawców.

- Nowy kierunek powstał na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej; pozwoli na uzyskanie kompetencji nauczyciela fizyki, ale również popularyzatora nauki. Chodzi o to, by absolwent zyskał nie tylko umiejętność nauczania, ale też przekazania w prosty i atrakcyjny sposób wyników badań naukowych. 75 proc. programu tych studiów będą stanowiły przedmioty ścisłe, a 25 proc. - społeczne, dające umiejętności tzw. miękkie - podkreślił prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.

 

Na nowym kierunku przygotowano 60 miejsc. Jak przyznał Cieślak, jednym z istotnych impulsów do jego otworzenia była zapowiedź otwarcia, w grudniu tego roku, Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 i nawiązanie współpracy między Uniwersytecie Łódzkim i EC1 Miasto Kultury.

 

80 godzin praktyk

 

- Planujemy, że będzie to praktyczny, a nie ogólnoakademicki profil studiów, z bardzo rozbudowanymi praktykami m.in. dydaktycznymi. Nowością będzie aż 80 godzin praktyk realizowanych w Centrum Nauki i Techniki - dodał.

 

- Doświadczenia światowe pokazują, że nie ma dobrze funkcjonującego centrum nauki i techniki bez współpracy z lokalnymi uczelniami. Centrum Nauki i Techniki tworzyć będzie nie tylko wspaniały historyczny budynek, nie tylko bardzo atrakcyjna ekspozycja, ale o jego odbiorze będzie decydował zespół, prowadzący zwiedzających przez meandry bardzo trudnych zagadnień, związanych z przetwarzaniem energii czy elementami fizyki i chemii" - zaznaczył dyrektor EC1 Łódź Miasto Kultury Błażej Moder.

 

Obsługiwane przez 400 osób

 

Dodał, że zbliżone rozmiarami do łódzkiego Centrum Nauki i Techniki, warszawskie Centrum Nauki Kopernik obsługiwane jest przez ok. 400 osób.

 

- Myślę, że nasze centrum będzie zatrudniać nieco mniej pracowników, choćby z powodu możliwości finansowych naszych organizatorów, ale obsłużenie tak dużej ekspozycji przez sześć dni w tygodniu będzie wymagało naprawdę licznego zespołu - pracowników merytorycznych jak również animatorów pomagających w poruszaniu się po ścieżkach edukacyjnych- wyjaśnił.

 

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury ma rozpocząć działalność w grudniu 2017 r. Szacuje się, że rocznie będzie odwiedzać je ok. 430 tys. osób.

 

Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. "Przetwarzanie energii" to ścieżka oparta o skansenową część elektrowni, natomiast uzupełnieniem ścieżki "Mikroświat i makroświat" będzie sferyczne kino 3D. "Historia wiedzy i cywilizacji" zaprezentuje wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.

 

140 instalacji

 

Jak zapowiadają realizatorzy, na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji - praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni. Za wyposażenie i aranżację obiektu odpowiada konsorcjum Qumak, znane z wielu tego typu realizacji.

 

Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie