Sformułowanie "polskie obozy zagłady" zniknęło z portalu niemieckiej telewizji

Świat
Sformułowanie "polskie obozy zagłady" zniknęło z portalu niemieckiej telewizji
Pixabay/Barakbro

Na portalu telewizji SWR w materiale o 75. rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji we wtorek nie było już sformułowania "polskie obozy zagłady" w Sobiborze i na Majdanku. Na to, że wcześniej tego dnia takie sformułowanie się pojawiło zwróciła uwagę Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak relacjonowała IAR, niemiecka telewizja SWR użyła sformułowania "polskie obozy zagłady" w stosunku do niemieckich obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku. Podkreślono, że to określenie pojawiło się na stronach internetowych nadawcy w materiałach, dotyczących uroczystości 75-tej rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji.

 

"Polskie obozy śmierci Majdanek i Sobibór"

 

Według IAR, SWR napisała, iż Żydzi byli specjalnymi pociągami wywożeni najpierw do gett, a później do "polskich obozów śmierci Majdanek i Sobibór, gdzie byli mordowani".

 

We wtorek przed południem odnośny fragment materiału na portalu SWR brzmiał: "stąd (z Darmstadt) 25 marca 1942 roku pociąg specjalny Reichsbahn z ponad 1000 Żydów wyjechał do getta w Piaskach koło Lublina w Polsce. Kilka tygodni później ci, którzy jeszcze żyli, zostali wywiezieni do obozów zagłady Majdanek i Sobibór".

 

Pod materiałem jest informacja: stan na 20.03.2017, godz. 19:55.

 

"Dlaczego kłamiecie?"

 

Są też jednak dwa niemieckojęzyczne komentarze internautów (już z wtorkową datą), protestujących przeciwko użyciu określenia "polskie obozy zagłady".

 

"Dlaczego kłamiecie? Nie było polskich obozów zagłady, ani na Majdanku, ani w Sobiborze, ani nigdzie indziej!! To były niemieckie obozy zagłady" - napisał internauta Adam. Podobnie zareagował inny internauta, Artur: "To nie były ŻADNE »polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór«, lecz NIEMIECKIE NAZISTOWSKIE obozy zagłady Majdanek i Sobibór".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze