Waszczykowski z Le Pen. Platforma pyta: "czy istnieje plan wyprowadzenia Polski z UE"

Polska

PO pokazała zdjęcie ze styczniowego spotkania ministra Waszczykowskiego z liderką francuskiego Frontu Narodowego. - Marine Le Pen jest zwolenniczką rozmontowania UE i NATO - podkreślił Cezary Tomczyk z PO, pytając czy rząd ma plan wyprowadzenia Polski z UE. Informacji o możliwej współpracy PiS z Le Pen zaprzeczył Jarosław Kaczyński. Dodał, że jego partia nie zamierza wyprowadzić Polski z Unii.

- Wzywamy pana ministra Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych, oraz pana Konrada Szymańskiego, ministra ds. europejskich, na Komisję ds. Europejskich, w celu złożenia wyjaśnień, co do dalszego prowadzenia polityki zagranicznej i wyjaśnienia słów odnośnie obniżania zaufania w stosunku do UE i prowadzenia negatywnej polityki względem UE - oświadczył w poniedziałek Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Tomczyk dopytywał, "czy istnieje już plan wyprowadzenia Polski z UE, a jeśli istnieje, to czy może jest już w realizacji". Według niego świadczą o tym wypowiedzi szefa MSZ.

 

"Może się skończyć na wyjściu Polski z Unii Europejskiej"

 

Poseł PO domagał się wyjaśnień w związku ze styczniowym spotkaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z liderką francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. - Pani Marine Le Pen jest zwolenniczką tego, żeby rozmontować UE, a również tego, żeby NATO przestało istnieć - podkreślał Tomczyk.

 

Według byłego wiceszefa MSZ Rafała Trzaskowskiego (PO) rząd PiS, "w tej chwili pozbawiony sojuszników i agresywnie nastawiony do Unii Europejskiej, będzie przegrywał każdą ważną w UE batalię: o budżet, o politykę energetyczną, o politykę wschodnią, o liberalizację wspólnego rynku".

 

Jego zdaniem gabinet PiS, tłumacząc swoją postawę oraz "brak profesjonalizmu, brak sojuszników", będzie jeszcze bardziej zaostrzał kurs w UE. - Co może się skończyć na wyjściu Polski z Unii Europejskiej, bo tylko w ten sposób PiS będzie w stanie uzasadnić swoje porażki - powiedział polityk Platformy.

 

- Jesteśmy w najwyższym stopniu zaniepokojenie. Uważamy, że trzeba natychmiast reagować - podkreślił poseł.

 

PAP

pam/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze