Będzie policja pilnująca służb. Powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

Polska
Będzie policja pilnująca służb. Powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego
PAP/Jakub Kamiński

W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej przez funkcjonariuszy - poinformował resort spraw wewnętrznych.

 MSWiA przygotowało projekt ustawy o Biurze Nadzoru Wewnętrznego.

 

Jak podkreślał wielokrotnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak nadzór ministra nad służbami jest niewystarczający.

 

- Służby muszą działać w sposób przejrzysty a minister musi mieć nad nimi realny, a nie teoretyczny nadzór. Nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA – stwierdził minister cytowany w komunikacie resortu.

 

Nowa służba zajmie się nieprawidłowościami

 

Według projektu BNW zajmie się wszelkimi nieprawidłowościami w pracy funkcjonariuszy, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej.

 

Biuro ma również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Ma sprawdzać, czy nie popełniali oni nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

 

Jak podkreśla MSWiA nadal będą istnieć Biura Spraw Wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających.

Biuro nie będzie posiadać uprawnień śledczych.

 

Zatrudnienie 50 osób

 

Biuro Nadzoru Wewnętrznego będzie liczyć 42 funkcjonariuszy i 8 pracowników - wynika z oceny skutków regulacji projektu ustawy o biurze przygotowanego przez MSWiA. Jak wskazano Biuro będzie komórką organizacyjną w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, podległą bezpośrednio szefowi resortu.

 

BNW będzie także weryfikowało kandydatów do mianowania na stopnie generalskie w czterech służbach podległych MSWiA. Biuro ma także - zgodnie z projektem - analizować i oceniać czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzone w policji i Straży Granicznej oraz ujawniać nieprawidłowości w tym zakresie.

 

Weryfikacja odbywać się ma w oparciu o dane zawarte w zbiorach, rejestrach, ewidencjach i bazach danych, w tym również oznaczonych klauzulą tajności, oraz o informacje będące w posiadaniu służb.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze