"Pomoc w uszczelnianiu granic, nie - przyjmowaniu migrantów". Błaszczak o wsparciu krajów UE

Polska
"Pomoc w uszczelnianiu granic, nie - przyjmowaniu migrantów". Błaszczak o wsparciu krajów UE
Polsat News

- Solidarność Polski z państwami UE polega na ich wsparciu przy uszczelnianiu granic, a nie na przyjmowaniu migrantów - uważa szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem wsparcie finansowe z Polski dla szpitala w Syrii jest lepszą formą pomocy niż otwieranie granic.

- Polska pod rządami PiS przyjęła zasadę taką, że naszą solidarność z państwami innymi w Unii Europejskiej wyrażamy nie poprzez otwieranie granic Polski i przyjmowanie emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, ale poprzez właśnie uszczelnienie granic i poprzez wspieranie naszych partnerów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, nie tylko polskiej, ale także poprzez ekspedycje - powiedział Błaszczak w piątek w Lublinie podczas spotkania z komendantami służb podległych ministerstwu. Przypomniał, że polscy strażnicy graniczni są na granicy bułgarsko-tureckiej i macedońsko-greckiej.

 

"Konkretne wsparcie finansowe" dla szpitala w Syrii

 

Minister dodał, że "na dniach" kolejna zmiana funkcjonariuszy Straży Granicznej wyjedzie do Macedonii "uszczelnić granicę, żeby spowodować, aby nie było zagrożenia dla Europy związanego z kryzysem migracyjnym".

 

Błaszczak przypomniał, że polski rząd udzielił "konkretnego wsparcia" finansowego 1,5 mln zł dla szpitala w Syrii. - Taka pomoc, kierowana dla ofiar wojny, jest pomocą skuteczną, jest pomocą, która powoduje, że można za taką kwotę pieniędzy pomóc znacznie szerszej grupie ludzi na miejscu, w Syrii, a nie poprzez otwieranie granic, poprzez przyjmowanie emigrantów - powiedział minister.

 

Podwyżki dla funkcjonariuszy

 

Błaszczak mówił też komendantom o programie modernizacyjnym dla służb podległych ministerstwu, który polega na wzmocnieniu infrastruktury - m.in. o nowe posterunki policji i wyposażeniu służb w nowy sprzęt, ale też obejmuje podwyżki dla funkcjonariuszy.

 

- Teraz zostały wypłacone wynagrodzenia z wyrównaniem od stycznia 2017 r. To jest podwyżka przeciętnie 250 zł dla funkcjonariuszy, a także dla pracowników cywilnych. To jest pierwsza podwyżka w ramach programu modernizacji służb mundurowych, projektowanego na cztery lata - powiedział Błaszczak.

 

Dodał, że na czteroletni program modernizacyjny zagwarantowano ponad 9 mld zł.

 

Podziękowania i nagrody

 

Błaszczak przekazał też kilku jednostkom straży pożarnej w Lubelskiem wozy strażackie i sprzęt hydrauliczny.

 

Wręczył też samorządowcom z Lubelszczyzny promesy na wsparcie finansowe ich działań związanych z likwidacją skutków klęsk żywiołowych, ochroną wąwozów lessowych przed erozją i przeciwdziałaniem ruchom osuwiskowym ziemi. Promesy dotacji na łączną kwotę 4,3 mln zł otrzymało w sumie 21 gmin i jeden powiat, na realizację łącznie 27 zadań.

 

Minister wręczył też dwóm braciom - Patrykowi i Danielowi - uczniom gimnazjum w Wojcieszkowie (Lubelskie) - nagrody "Młodego Bohatera". W ich domu we wrześniu ub. roku wybuchł pożar. Jeden z braci obudził domowników i wezwał straż pożarną; rodzina - babcia i siostra - opuściła budynek, a bracia usiłowali gasić pożar, zanim przyjechali strażacy.

 

Dyplom uznania otrzymał też ogniomistrz Henryk Jabłoński z jednostki straży pożarnej w Chełmie, który po służbie udzielił pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie na jednym z parkingów. Okazało się, że mężczyzna ten miał rozległy zawał, a interwencja strażaka uratowała mu życie. - Takie postawy kształtują etos służby.(…) Gwarantuję, że takie postawy będę wyróżniał, będę zauważał i będę nagradzał - zaznaczył Błaszczak.

 

Z Lublina minister Błaszczak udał się do miejscowości Fajsławice, gdzie otworzył posterunek policji, a także przekazał policjantom klucze do kolejnego nowego posterunku policji - w miejscowości Ulhówek.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze