Kuchciński: Polska odrzuca projekty UE różnych prędkości
Polska odrzuca wszelkie projekty dzielenia Unii Europejskiej według różnych prędkości oraz zamknięcie się Wspólnoty przed innymi państwami europejskimi - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński na spotkaniu komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.
We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Wziął w nim udział m.in. marszałek Sejmu. Główne tematy rozmów to: bezpieczeństwo oraz bieżąca sytuacja międzynarodowa. Relację ze spotkania marszałek umieścił ma Twitterze.
Kuchciński przekonywał m.in., że jest szansa na odbudowę podstaw europejskiej integracji wokół takich zasad, jak wolność narodów, równość państw, jedność kontynentu i pomocniczość.
Marszałek Sejmu podkreślił, że "Polska odrzuca wszelkie projekty dzielenia Unii Europejskiej, według różnych prędkości oraz zamknięcie się wspólnoty przed innymi państwami europejskimi".
Polska odrzuca wszelkie projekty dzielenia UE według różnych prędkości oraz zamknięcie się wspólnoty przed innymi państwami europejskimi
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 28 lutego 2017
Jak ocenił, obserwujemy obecnie "bezradność Unii Europejskiej wobec migracji, przyzwolenie na wypaczanie przepisów traktatów europejskich i nierówność polityczną"
Obserwujemy bezradność UE wobec migracji, przyzwolenie na wypaczanie przepisów traktatów europejskich, nierówność polityczną - spotkanie #V4 pic.twitter.com/85TA0IGHZ1
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 28 lutego 2017
Przekonywał także, że Grupa Wyszehradzka ma wielką rolę do odegrania w procesie odnowy Unii i wzmocnienia współpracy w jej ramach.
W czwartek w Warszawie spotkają się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie ma być okazją do przygotowania wstępnego stanowiska państw Grupy na szczyty UE w Brukseli i Rzymie.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.
PAP
Czytaj więcej