Europejski Trybunał Obrachunkowy może sprawdzić, czy Polska należycie walczy ze smogiem. Niewykluczone kary

Polska
Europejski Trybunał Obrachunkowy może sprawdzić, czy Polska należycie walczy ze smogiem. Niewykluczone kary
Polsat News

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że Polska może zostać wytypowana do kontroli tej instytucji Unii Europejskiej ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza, które powodują, że w wielu miastach tej zimy niemal nieustannie utrzymuje się smog. Unijni urzędnicy mogą zbadać skuteczność działań podejmowanych na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.

W największej od kilkunastu lat kontroli biorą udział: Europejski Trybunał Obrachunkowy, holenderski Trybunał Obrachunkowy, polska Najwyższa Izba Kontroli, kilkanaście Najwyższych Organów Kontroli w Europie oraz podobne instytucje z Izraela. Tę kontrolę koordynują Polacy i Holendrzy.

 

Cała Europa sprawdza walkę ze smogiem


Uczestnikami europejskiego audytu w zakresie ochrony powietrza są zarówno państwa będące członkami Unii Europejskiej (Bułgaria, Estonia, Węgry, Hiszpania, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja) jak i pozostające poza jej strukturami (Albania, Gruzja, Kosowo, Izrael, Macedonia, Mołdawia, Szwajcaria), a także Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO).

 

Celem projektu, składającego się z kontroli równoległych, będzie ocena skuteczności i efektywności działań służących poprawie jakości powietrza, podejmowanych przez władze poszczególnych państw. Wspólny raport końcowy (obok raportów krajowych) powinien posłużyć sformułowaniu jednolitych wniosków i rekomendacji.

 

Podczas pierwszego spotkania w Hadze w czerwcu 2016 r. przyjęto wstępnie wspólny zakres kontroli. Obejmuje on m.in. ocenę rozwiązań legislacyjnych, strategię i politykę państwa w zakresie likwidacji źródeł szkodliwych emisji, ocenę efektywności (kosztów i korzyści) przyjętych rozwiązań, jak również pomiaru zanieczyszczenia powietrza i skutków działań na rzecz poprawy jego jakości.

 

Kontrola w Polsce od sierpnia

 

Jeszcze w 2016 r. swoje kontrole rozpoczęły Hiszpania, Izrael i Mołdawia, natomiast rozpoczęcie kontroli od początku 2017 r. zadeklarowały kolejne cztery Najwyższe Organy Kontroli  - w Bułgarii, Holandii, Macedonii i Szwajcarii oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy. W pierwszej połowie roku kontrole rozpoczną się w Albanii, Estonii, Gruzji, Kosowie, na Słowacji i na Węgrzech. Najpóźniej rozpoczną kontrole Polska i Rumunia (sierpień 2017 r.), przy czym raporty wszystkich uczestników powinny być gotowe w pierwszej połowie 2018 r.

 

Polski raport będzie powstawał na początku 2018 r., a kontrola NIK obejmie cztery województwa (dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie i śląskie) oraz wybrane urzędy centralne. Skupiać się będzie na zbadaniu i ocenie postępu w działaniach na rzecz ochrony powietrza podejmowanych przez organy państwowe i samorządowe od czasu zakończenia poprzedniej kontroli w 2014 r.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie