Spędzi tydzień zamknięty w kamieniu. Kolejny szokujący projekt francuskiego artysty

Kultura

Francuski performer Abraham Poincheval znany jest ze swoich szalonych pomysłów. Tym razem postanowił zamknąć się w 12 tonowym wapiennym kamieniu. Od środy siedzi w nim w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu. Artysta planuje przeżyć w kamieniu tydzień.

Wielu "normalnych" ludzi przyglądając się wyczynowi Poinchevala może uważać go za dziwaka. Ona sam jednak wyznaje zasadę, że aby zrozumieć dany przedmiot, nie wystarczy mu się przyglądać. Trzeba wniknąć w jego wnętrze.

 

Specjalnie wydrążony wapień, który przez najbliższy tydzień będzie jego domem, wyposażony jest w prowizoryczną toaletę. Poincheval ma również zapas jedzenia i wody. Jego zdrowie będzie też na bieżąco monitorowane.

 

- Moim celem jest poczuć lata historii zamknięte w tym kamieniu. On wciąż żyje. Czuć w nim nadal wilgoć, ponieważ został wydobyty z kamieniołomu niedawno - powiedział Poincheval.

 

 

Artysta przekonuje, że zamknięcie w kamieniu to również pewna forma wolności, a także sposób by odnaleźć spokój i harmonię, jak również zgłębić własne wnętrze.

 

Podczas wywiadu dla AFP artysta powiedział, że spędził sporo czasu przygotowując się psychicznie i fizycznie do życia w kamieniu. Nie obawia się jednak samotności, bo wie, że będzie mógł liczyć na turystów, którzy bez watpienia z chęcią będą dotrzymywać mu towarzystwa.  

 

Ma na koncie kilka innych podobnych akcji

 

Gdyby jednak zaczęła mu doskwierać samotność i nuda, może się odwołać do swoich wcześniejszych doświadczeń. Trzy lata temu Poincheval postanowił zrozumieć zwierzęcą naturę i w tym celu zahibernował się na dwa tygodnie we wnętrzu niedźwiedzia w Muzeum Łowiectwa w Paryżu. Innym razem spędził tydzień na platformie zamieszczonej 20 metrów nad ziemią w centrum Paryża, a także przez tydzień mieszkał w kanałach w Marsylii.

 

Jak przyznaje sam artysta, powrót do normalnego zycia po wykonaiu danego zadania zajmuje mu zazwyczaj kilka tygodni.

 

Ponowne otwarcie kamienia i uwolnienie artysty zaplanowano na 1 marca.

 

Polsat News

dk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze