Prezydent rozmawiał z przedstawicielami organizacji prawniczych. "Dobra, merytoryczna rozmowa"

Polska
Prezydent rozmawiał z przedstawicielami organizacji prawniczych. "Dobra, merytoryczna rozmowa"
PAP/Jacek Turczyk
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz (C), sekretarz Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych dr Paweł Skuczyński (P) i Grzegorz Furgał (L) z Krajowej Izby Radców Prawnych

Kwestie naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz problemów w jego funkcjonowaniu były tematem poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami porozumienia samorządów i organizacji prawniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że prezydent zgodził się z przedstawicielami środowiska prawniczego co do potrzeby naprawy wymiaru sprawiedliwość. - To bardzo wyraźnie w trakcie tego spotkania wybrzmiało - podkreślił.

 

W początkach lutego Porozumienie Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych, reprezentujące samorządy i stowarzyszenia prawnicze zwróciło się do prezydenta o spotkanie "w celu zażegnania kryzysu wywołanego przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa".

 

W poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Dudą uczestniczyli przewodniczący Porozumienia i jednocześnie prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz oraz sekretarz Porozumienia Paweł Skuczyński.

 

"Prezydent jest zwolennikiem dialogu"

 

- Zaprezentowaliśmy prezydentowi naszą ocenę sytuacji, która polega na tym, iż sądzimy, że niezbędny jest dialog między środowiskami prawniczymi a władzą. Konflikt eskaluje i bez takiego dialogu nie da się go rozwiązać - powiedział po tym spotkaniu Bobrowicz. Dodał, że "prezydent jest zwolennikiem dialogu i też podzielił pogląd, że dialog jest podstawą rozwiązywania problemów".

 

Mucha powiedział natomiast, że prezydent wysłuchał postulatów środowisk prawniczych. - Prezydent zapoznał się z uwagami i głosami, które były formułowane. Informacje, które zostały przedstawione przez zainteresowanych, zostały przez prezydenta wysłuchane - powiedział.

 

- Na pewno osią porozumienia jest to, że środowisko prawnicze reprezentowane przez stowarzyszenie obecne na spotkaniu dostrzega potrzebę naprawy wymiaru sprawiedliwości. Co to tego była pełna zgoda - mówił. Dodał, że proces naprawy wymiaru sprawiedliwości jest w toku i teraz "jest czas na rozmowę".

 

Potrzeba naprawy systemu sprawiedliwości

 

Jak mówił, prezydent na spotkaniu podkreślał zwłaszcza potrzebę naprawy systemu wymiaru sprawiedliwości pod kątem "uwzględnienia interesu społecznego, publicznego i tego, by postępowania sądowe były prowadzone sprawnie, efektywnie". Wskazał, że organizacje prawnicze, także dostrzegają tego typu potrzebę.

 

Minister Mucha podkreślił też, że prezydent pozytywnie ocenia to, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyszło z inicjatywą "podjęcia określonych problemów naprawy systemu wymiaru sprawiedliwości". - Dyskusja dotyczyła także obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości, problemów jego funkcjonowania, a także organizacji wymiaru sprawiedliwości - poinformował.

 

Bobrowicz powiedział zaś, że podczas rozmowy z prezydentem poruszono m.in. temat planowanych zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Oceniamy, że przedstawiony w projekcie projekt wyboru sędziów upolitycznia ten proces (...) tymczasem politycy nie powinni mieć na niego wpływu i wybierać swoich sędziów. To niezwykle ważne dla każdego obywatela, żeby miał pewność, że jak trafi do sądu, to sprawę rozpozna niezależny sędzia, a bronić go będzie niezależny adwokat lub radca prawny - zaznaczył.

 

"Dobra, merytoryczna rozmowa"

 

- Spotkanie przeciągnęło się aż do dwóch godzin, rozmawialiśmy dłużej niż można było się spodziewać, nie oceniałbym jeszcze dzisiaj rezultatów tego spotkania. Ustanowiony został kontakt roboczy z Kancelarią Prezydenta - dodał Bobrowicz.

 

Także Mucha zaznaczył, że spotkanie trwało dłużej niż pierwotnie planowano. Według niego "to była dobra, merytoryczna rozmowa".

 

O tym, że prezydent zaprosił na spotkanie przewodniczącego oraz sekretarza Porozumienia Kancelaria Prezydenta, poinformowała przed tygodniem. "Podczas spotkania prezydent chce poznać spektrum opinii tego środowiska na temat planowanej reformy sądownictwa" - mówiła w sobotę szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska.

 

"Fundamenty wymiaru sprawiedliwości są zagrożone"

 

"Wyrażamy ufność, że prezydent, będąc najwyższym strażnikiem Konstytucji Rzeczypospolitej, podejmie rozmowy z organizacjami prawniczymi reprezentującymi ponad sto tysięcy profesjonalnych prawników. W naszej ocenie zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce. Arbitralne decyzje oraz wypowiedzi polityków wskazują, że - z takim trudem odbudowane po 1989 roku - fundamenty demokratycznego, niezależnego oraz niezawisłego wymiaru sprawiedliwości są zagrożone" - głosiło stanowisko Porozumienia z 6 lutego zawierające prośbę w sprawie spotkania z prezydentem. Dodano w nim, iż przedstawiciele Porozumienia stoją na stanowisku, że "działania prezydenta mogą ten niebezpieczny proces powstrzymać".

 

Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych powstało 24 września 2015 r. Sygnatariusze Porozumienia to: Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych, Krajowa Rada Doradców Podatkowych, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Notarialna, Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych, Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Notariuszy RP, Stowarzyszenie Prokuratorów RP, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS, Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych i Związek Zawodowy Prokuratorów oraz Pracowników Prokuratury RP.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie