Pence: oczekujemy postępów Europy ws. wydatków na obronę

Świat
Pence: oczekujemy postępów Europy ws. wydatków na obronę
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Prezydent Donald Trump oczekuje od sojuszników w NATO rzeczywistych postępów w sprawie zwiększenia wydatków na obronność do końca 2017 roku - powiedział w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence na konferencji prasowej w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli.

Pence powtórzył, że Stany Zjednoczone wypełnią swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w NATO. Jednak - dodał - "obrona Europy wymaga też zobowiązań ze strony Europy". - Obecnie tylko USA i cztery inne kraje NATO przeznaczają na obronność przynajmniej 2 proc. swego PKB. Pozostali, w tym największe kraje Sojuszu, nadal nie mają jasnego i wiarygodnego planu, by osiągnąć ten cel - powiedział.

 

- Prezydent USA i Amerykanie oczekują, że sojusznicy dotrzymają słowa i zrobią więcej dla naszej wspólnej obrony. Prezydent Trump oczekuje rzeczywistych postępów do końca 2017 roku - powiedział Pence po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Cierpliwość prezydenta i Amerykanów nie będzie wieczna - dodał.

 

Stoltenberg przypomniał, że w ubiegłym roku europejscy członkowie NATO i Kanada zwiększyli swoje nakłady na obronność o 3,8 proc. - To ważny, ale tylko jeden krok we właściwym kierunku - powiedział.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze