Nie będzie połączenia gdańskich muzeów 1 lutego? Sąd w Warszawie wstrzymał decyzję resortu kultury

Polska
Nie będzie połączenia gdańskich muzeów 1 lutego? Sąd w Warszawie wstrzymał decyzję resortu kultury
PAP/Paweł Supernak

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie dwóch gdańskich muzeów - Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury. Minister kultury zapowiedział we wtorek, że muzea zostaną połączone 1 lutego.

Postanowienie WSA wstrzymujące połączenie zapadło w poniedziałek, warszawski WSA poinformował o swojej decyzji na stronie internetowej sądu.

 

Jak podano, rozstrzygnięcie to jest nieprawomocne. - Od wydanego postanowienia strony postępowania mogą złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem- poinformowano.

 

Zgodnie z decyzjami resortu połączenie placówek miało nastąpić 1 grudnia ub.r., termin został jednak przesunięty na 1 lutego br.

 

Dyrekcja MIIWŚ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zażalenie na decyzję łączącą placówki. WSA skargi dotąd nie rozpatrzył, ale w listopadzie 2016 r. wstrzymał wykonanie decyzji o połączeniu placówek do czasu, aż zajmie się sprawą.

 

Na tą decyzję skargę złożył resort kultury i 24 stycznia NSA uwzględnił zażalenie ministra kultury: wskazując na niedociągnięcia formalne w decyzji WSA nakazał ponownie zająć się sprawą zażalenia ministerstwa.

 

Ma połączyć dwa wielkie potencjały obu instytucji

 

1 lutego doprowadzimy do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu muzeów - Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - zapowiedział wicepremier prof. Piotr Gliński po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

 

Zaznaczył, że jest to "działanie, które ma poprawić funkcjonowanie tych muzeów, ma połączyć dwa wielkie potencjały obu instytucji".

 

 

"Bardzo aktywnie prowadzi politykę"

 

- Rozmawialiśmy dziś z premierem Glińskim o planach na ten rok, które będzie realizowało ministerstwo. Rozmawialiśmy o tym, co za nami w 2016 r. - bardzo dużo inicjatyw podjętych przez Ministerstwo Kultury, które będą kontynuowane również i w tym roku, za które serdecznie dziękuję ministrowi Glińskiemu - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z ministrem kultury Piotrem Glińskim w ramach przeglądu resortów.

 

Oceniła, że resort kultury "bardzo aktywnie prowadzi politykę" i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez ministerstwo, a które podjął minister Gliński.

 

- Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola ministerstwa kultury zagranicą w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej - mówiła. - To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła.

 

- Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera - dodała Szydło.

 

Przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości

 

Jak zapowiedziała, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym" - w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

- Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów - przypomniała.

 

- W 2017 roku, po likwidacji Ministerstwa Skarbu, premier Gliński przejął nowe zadania. W tej chwili spółki medialne zostały włączone pod nadzór ministra. To dużo pracy do zrealizowania. Wiecie państwo, że przygotowujemy propozycje legislacyjne i ustaliliśmy, że ten rok będzie poświęcony właśnie tym zadaniom - dodała.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie