"Także w islamie Bóg jest Bogiem miłosiernym" - oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów

Polska
"Także w islamie Bóg jest Bogiem miłosiernym" - oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
Pixabay.com

Słowa papieża Franciszka o tym, iż miłosierdzie chrześcijańskie nikogo nie wyklucza i nie może ograniczać się do własnej grupy wyznaniowej, etnicznej czy społecznej przypomina w oświadczeniu na Dzień Islamu w Kościele katolickim, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przypada 26 stycznia, obchodzony jest po raz siedemnasty. Centralne tegoroczne obchody odbędą się w czwartek po południu w Białymstoku - stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska Polaków wyznających islam.

 

Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W oświadczeniu na tegoroczne obchody wyraziła ona nadzieję, że organizowane z tej okazji obchody i spotkania "przyczynią się do praktykowania ducha dialogu, do którego wzywa nas papież Franciszek".

 

"Miłosierdzie fundamentalne dla chrześcijaństwa"


Temat XVII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego Miłosierdzia". Został zaczerpnięty z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie Ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu.

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów podkreśliła w swoim oświadczeniu, że celem zakończonego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia było "uświadomienie wszystkim katolikom, jak fundamentalne jest dla chrześcijaństwa miłosierdzie i jak konieczne jest jego praktykowanie dla podtrzymywania oraz rozwoju żywej wiary".

 

Przypomniała słowa papieża Franciszka, że - jak napisano w oświadczeniu - "miłosierdzie chrześcijańskie nikogo nie wyklucza i nie może ograniczać się do własnej grupy wyznaniowej, etnicznej czy społecznej".

 

"Temat bliski sercu muzułmanów i chrześcijan"


"Także w islamie Bóg jest Bogiem miłosiernym. Jedna z najczęściej używanych przez muzułmanów formuł - czyli basmala, z którą przystępują do różnych czynności i działań - brzmi: »W imię Boga Miłosiernego i Litościwego«" - napisano w oświadczeniu.

 

"Miłosierdzie to temat bliski sercu zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan. Wiemy, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie wierzą w miłosiernego Boga, który okazuje swoje miłosierdzie i współczucie wszystkim swoim stworzeniom, a szczególnie ludziom" - podkreślono w oświadczeniu, przywołując przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

"Okazja do pokonywania wzajemnych uprzedzeń"


"XVII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest dla nas wszystkich - zarówno katolików jak i muzułmanów - okazją do spotkania i pokonywania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń, czasem umacniania wzajemnej życzliwości oraz więzi na przekór pokusie izolacji i wrogości, na przekór działaniom, które biorą się z lęku i braku zrozumienia, prowadzących nawet do aktów nienawiści wobec wyznawców innej religii" - napisano w oświadczeniu.

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów "zdecydowanie" potępiła też wszelkie przejawy agresji nie tylko w stosunku do chrześcijan i muzułmanów, ale wszytskich "ludzi dobrej woli, niezależnie od ich wyznania".

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

 

Liczbę Polaków wyznających islam szacuje się na ok. 5 tys. osób; skupieni są przede wszystkim w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, którego początki sięgają okresu międzywojennego.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze