Niemieccy myśliwi chcą podatku od kotów i obowiązkowej kastracji, jeśli zwierzę wychodzi na zewnątrz

Świat
Niemieccy myśliwi chcą podatku od kotów i obowiązkowej kastracji, jeśli zwierzę wychodzi na zewnątrz
Pixabay.com

Niemcy mają coraz większy problem z bezpańskimi kotami - uznali tamtejsi myśliwi i zaproponowali uchwalenie podatku od posiadania kota. Niemiecki Związek Łowiecki żąda także, aby każdy kot, który wychodzi na spacer był obowiązkowo kastrowany. Wprowadzenie tych obostrzeń ma sprzyjać zachowaniu bioróżnorodności w przyrodzie.

Ocenia się, że w Niemczech jest około 13 mln kotów. Z tego 2,5 mln z nich to koty bezpańskie. Żyją na ulicach, w parkach i w opuszczonych budynkach przemysłowych.

 

Myśliwi przeciwko kotom

 

W opinii Niemieckiego Związku Łowieckiego, te niedożywione koty stanowią zagrożenie dla zachowania bioróżnorodności. Ich zdaniem zwierzęta te trzebią inne gatunki żyjące na wolności. Dlatego związek domaga się, aby właściciele kotów przejęli za nie więcej odpowiedzialności.

 

W poniedziałkowym wydaniu tabloidu "Bild-Zeitung" prezes związku Hartwig Fischer powiedział, że "jeżeli obowiązek kastracji i rejestracji kotów nie pomoże, to politycy będą musieli podjąć inne kroki".

 

Jednym z nich może być wprowadzenie podatku od posiadania kota, dzięki czemu zmniejszyć miałaby się liczba bezpańskich zwierząt. Fischer chwali również tzw. model z Paderbornu. W mieście tym zarządzono w 2008 roku powszechną kastrację i obowiązek zgłaszania wszystkich kotów.

 

Obowiązkowa rejestracja i kastracja

 

Z powodu wzrostu liczby kotów w schroniskach, niemiecka organizacja opieki nad zwierzętami Tierschutzbund już do dawna domaga się wprowadzenia w całym kraju obowiązku sterylizacji dla tych kotów, które właściciele wypuszczają na zewnątrz.

 

W opinii organizacji, w dużym stopniu przyczyniają się one do wzrostu populacji bezdomnych kotów. Poza obowiązkiem kastracji, Tierschutzbund domaga się też wprowadzenia obowiązku ich rejestracji.

 

Właściciele psów płacą podatek

 

Do problemu odniosła się kilka dni temu również opiniotwórcza gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W opublikowanym artykule dziennikarz podniósł kwestię rejestracji zwierząt oraz wprowadzenia w Niemczech podatku nie tylko od psów, ale i od kotów. Materiał wywołał niemałe poruszenie.

 

W Niemczech od lat obowiązuję podatek od psów. Ich właściciele pytają więc dlaczego ma on nie obowiązywać właścicieli kotów? Nie brakuje też takich, którzy zastanawiają się, czy podatek od posiadania kota faktycznie rozwiąże problem bezpańskich zwierząt na ulicach.

 

polsatnews.pl, Deutsche Welle

dk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze