Prezydent Gambii zgodził się oddać władzę. Uda się na wygnanie

Świat
Prezydent Gambii zgodził się oddać władzę. Uda się na wygnanie
PAP/EPA/STR
Gambijski prezydent elekt Adama Barrow.

Dotychczasowy prezydent Gambii Yahya Jammeh zgodził się przekazać władzę następcy wyłonionemu w demokratycznych wyborach, którym jest Adama Barrow - przekazał w piątek Reutersowi doradca Barrowa, Mai Ahmad Fatty. Jammeh ma się udać na dobrowolne wygnanie.

Także w piątek szef sztabu gambijskiej armii gen. Ousman Badjie powiedział Reutersowi, że uznaje Barrowa za prawowitego zwierzchnika sił zbrojnych i nie skieruje wojska przeciwko siłom państw ościennych, które zostały przysłane, by wymusić ustąpienie Jammeha.

 

- Powitamy ich kwiatami i damy filiżankę herbaty - powiedział Badjie. - To jest problem polityczny. To jest nieporozumienie. Nie będziemy walczyć z Nigerią, Togo czy jakimś innym wojskiem - dodał.

 

Chodzi o korpus ekspedycyjny Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczej (ECOWAS). W czwartek siły złożone m.in. z żołnierzy Senegalu, Ghany, Nigerii, Togo i Mali i wyposażone m.in. w czołgi przekroczyły granicę Gambii, nie napotykając oporu - powiedział przywódca ECOWAS Marcel Alain de Souza.

 

Ogłosił stan wyjątkowy


Dotychczasowy prezydent w piątek pozostawał w swojej oficjalnej siedzibie w stolicy. Dzień wcześniej rozwiązał swój gabinet, przy czym kilku ministrów podało się do dymisji już wcześniej, a część z nich zbiegła z kraju - poinformował szef gambijskiej telewizji Malick Jones.

 

Jammeh rozpoczął negocjacje z ECOWAS w czwartek wieczorem; zgodził się ustąpić pod warunkiem uzyskania amnestii, która objęłaby wszystkie jego działania jako szefa państwa, oraz pozwolenia na pozostanie w kraju. Warunki te są dla ECOWAS nie do przyjęcia - mówił de Souza.

 

Regionalna organizacja ECOWAS chce zapewnić, że w Gambii władzę obejmie wybrany w wyborach prezydenckich 1 grudnia 2016 roku Adama Barrow. W czwartek został on zaprzysiężony na prezydenta, ale z powodu protestów Jammeha, który kontestował wynik grudniowych wyborów i we wtorek ogłosił w kraju stan wyjątkowy, inauguracja odbyła się w gambijskiej ambasadzie w Senegalu.

 

Kadencja Jammeha, który Gambią rządził twardą ręką od 1994 roku, wygasła w środę o północy.

 

Uciekli z kraju


Ok. 45 tys. Gambijczyków uciekło z kraju do Senegalu w obawie przed wybuchem przemocy - wynika z danych senegalskiego rządu i ONZ. Większość tych uchodźców to dzieci i kobiety. 

 

Szacuje się, że w Gambii przebywa jeszcze kilka tysięcy zagranicznych turystów. Jak pisze agencja AP, kontynuowane są wysiłki w celu ewakuowania ich z kraju.

 

Licząca 2 mln mieszkańców Gambia, dawna kolonia brytyjska i obecnie najmniejszy kraj afrykański, jest też według ONZ jednym z 20 najbiedniejszych krajów świata.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie