Pekin wyda 2,7 mld dolarów na walkę ze smogiem. 2 tys. fabryk do zamknięcia

Świat
Pekin wyda 2,7 mld dolarów na walkę ze smogiem. 2 tys. fabryk do zamknięcia
Flickr/Yinan Chen/CC BY 2.0

Władze chińskiej stolicy wydadzą w tym roku równowartość 2,7 mld dolarów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w mieście – poinformowały media.

Część pieniędzy zostanie wykorzystana na zamknięcie lub unowocześnienie ponad 2 tys. fabryk, wycofanie z użytku około 300 tys. starych pojazdów oraz na zastąpienie w obiektach położonych na obrzeżach stolicy energii ze spalania węgla energią z czystych źródeł - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua, powołując się na burmistrza Pekinu Cai Qi.

 

Chińskie władze starają się doprowadzić do widocznej poprawy jakości powietrza, zwłaszcza w Pekinie i okolicznych regionach. Stolicę Chin w ostatnich tygodniach spowijał wyjątkowo gęsty smog, z powodu którego tymczasowo zamykano fabryki i szkoły.

 

100 planowanych elektrowni węglowych mniej

 

Chiny wkładają dużo wysiłku w zmniejszenie swojej zależności od spalania węgla i uzyskanie energii z odnawialnych źródeł. Dyrektywy krajowej administracji ds. energii nakazały wycofanie się z budowy około 100 planowanych elektrowni węglowych w całym kraju, z których część już zaczęto wznosić.

 

W środę władze zainaugurowały działalność specjalnego oddziału policji ds. ochrony środowiska, który ma walczyć z nielegalnym opalaniem pomieszczeń  materiałami zanieczyszczającymi powietrze.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze