Premier: oczekuję od MON i MSWiA działań, które wzmocnią realne bezpieczeństwo

Polska

- Oczekuję od MON i MSWiA, że będą przede wszystkim realizowane te cele i te zadania, które wzmocnią realne bezpieczeństwo Polaków. Właśnie to codzienne, wszystkich polskich rodzin, ale również i to w wymiarze szerszym - powiedziała premier po spotkaniu z szefami obu resortów.

- Bezpieczeństwo będziemy w tym roku w polskim rządzie odmieniać (...) przez różne przypadki Rząd PiS stawia sobie jako priorytet bezpieczeństwo Polaków. Rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo - to są te dwa cele, które postawiliśmy jako zadania najważniejsze na rok 2017 - podkreśliła Szydło.

 

Premier podziękowała też obu ministrom za przygotowanie ważnych, ubiegłorocznych wydarzeń, które odbywały się w Polsce: Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO.

 

"Stajemy się ważnym państwem na mapie wzmacniania bezpieczeństwa"


- To przełomowy szczyt NATO, warszawski, dzięki któremu, dzięki decyzjom, które zostały tam podjęte, możemy dzisiaj mówić, że Polska jest bezpieczniejszym państwem, a polska armia w ramach naszej działalności w NATO zaczyna mieć zupełnie nowe perspektywy i stajemy się ważnym państwem na mapie wzmacniania bezpieczeństwa światowego - powiedziała Szydło.

 

Podkreśliła, że "dzięki zaangażowaniu obu resortów możemy szczycić się tym, że zarówno Światowe Dni Młodzieży jak i szczyt NATO w Warszawie są bardzo wysoko oceniane na całym świecie". Premier dodała, że światowi przywódcy w rozmowach z nią stawiają przygotowanie tych wydarzeń "jako wzór".

 

- To są podziękowania dla pana ministra Antoniego Macierewicza i pana ministra Mariusza Błaszczaka i wszystkich służb, które im podlegają - powiedziała Szydło.

 

MON: do 2019 r. liczba żołnierzy ma przewyższyć 150 tys.

 

Antoni Macierewicz wskazał, że trzy pierwsze brygady WOT zostały sformowane w końcu ubiegłego roku i trzy następne powstaną w roku 2017. - Łącznie doprowadzi to wzrostu polskiej armii co najmniej do 125 - 130 tys. żołnierzy. Do 2019 r. chcemy, by liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy - powiedział szef MON.  

 

Minister obrony ocenił, że kwestia wojsk obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla sił polskiej armii. Zapewnił, że WOT będą wyposażone w nowoczesny sprzęt.

 

- Oczywiście program śmigłowcowy, o którym była mowa w zeszłym roku będzie w tym roku zrealizowany. Chodzi o 16 śmigłowców, osiem przeznaczonych dla sił specjalnych i osiem przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu - powiedział szef MON.

 

Cel na 2017 r. - wzmocnienie armii

 

Szef MON podkreślił, że w 2016 r. na modernizację techniczną sił zbrojnych wydano wszystkie zaplanowane na to pieniądze. - A dokładniej zostały wydatkowane w wysokości 99,9 proc. sumy, jaka została na tę modernizację armii przeznaczona. Zostały nabyte wszystkie te systemy, to uzbrojenie, które było przewidziane do nabycia w tym roku - zapewnił minister.

 

Macierewicz powiedział, że w 2017 r. MON skoncentruje się na wzmocnieniu armii. Modernizacja techniczna ma skupić się na obronie powietrznej i przeciwrakietowej, gdzie - jak powiedział szef MON - zostanie zawarty kontrakt na systemy średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła", a także na obronie cybernetycznej, na którą ma być przeznaczony ponad 1 mld zł, oraz na obronie Bałtyku; tu ma zostać zawarty kontrakt na okręty podwodne.

 

"Liczba wojsk sojuszniczych przewyższy 6 tys. żołnierzy"

 

Wśród głównych zadań wymienił także realizację ustaleń szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. i dwustronnego porozumienia z USA dotyczących obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Przypomniał, że w zachodniej części kraju zostanie rozmieszczona brygada pancerna z USA, na północnym wschodzie, w rejonie Bemowa Piskiego - wielonarodowa batalionowa grupa bojowa złożona głównie z żołnierzy amerykańskich, a także brytyjskich i rumuńskich, natomiast w Powidzu (Wielkopolskie) - pododdział amerykańskich śmigłowców.

 

- Liczba wojsk sojuszniczych, amerykańskich i natowskich, przewyższy 6 tys. żołnierzy. Oczywiście część z nich będzie z terenu Polski dyslokowana i będą podejmowały ćwiczenia zarówno na terenie naszych północny sąsiadów - państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych - powiedział Macierewicz.

 

"Nie wykluczamy nabycia większej ilości F-16"

 

Przed tygodniem odpowiedzialny za modernizację techniczną wojska wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział, że ministerstwo rozważa zakup używanych F-16 (samoloty tego typu są już na wyposażeniu Sił Powietrznych) lub nowych samolotów najnowszej generacji F-35. Dodał, że w przypadku F-16 rozważany jest zakup 50-100 maszyn.

 

- Jeżeli chodzi o sprawę F-16, rozpatrujemy propozycje, jakie zostały nam złożone i nie wykluczamy nabycia większej ilości F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską. Istnieje możliwość, rzeczywiście na skutek zmian także w programach zbrojeniowych Stanów Zjednoczonych, że powstanie realna szansa na nabycie większej ilości także nowych F-16 - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej po rozpoczęciu przez premier Szydło przeglądu resortów.

 

- Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielce, od Świdnika i od Airbusa - wyjaśnił dopytywany minister.Macierewicz potwierdził też, że zapowiadany na ten rok kontrakt na okręty podwodne ma obejmować zakup trzech jednostek. Nie chciał podać wartości zamówienia, uzasadniając to koniecznością zapewnienia MON dobrej pozycji w negocjacjach z producentami.

 

MSWiA: głównym zadaniem wdrożenie programu modernizacji służb

 

- Głównym zadaniem MSWiA jest wdrożenie programu modernizacji służb mundurowych. Sukcesywnie przywracamy posterunki policji - powiedział Błaszczak.

 

Jak przypomniał, program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

 

"Zmiany w ustawie o cudzoziemcach"

 

- W tym roku przystąpimy do zmiany ustawy o cudzoziemcach. Ta zmiana skierowana jest w stronę umożliwienia bardziej precyzyjnego wykorzystywania przepisów, tak żeby nie dochodziło do sytuacji, w której Polska narażona jest na zagrożenie związane z nielegalną migracją - powiedział szef MSWiA na konferencji prasowej poświęconej planom resortu na ten rok. Minister nie podał innych szczegółów planowanych zmian legislacyjnych.

 

Szef MSWiA przypomniał, że polscy strażnicy graniczni pełnią służbę na granicy bułgarsko-tureckiej. - Byli kilkakrotnie na granicy serbsko-węgierskiej. Byli również we Słowenii. Niedługo będą ponownie na granicy macedońsko-greckiej. Są wszędzie tam gdzie nasi partnerzy z Unii Europejskiej takiego wsparcia oczekują - powiedział Błaszczak.

 

- Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że mimo ataków ze strony różnych instytucji pozarządowych, ale także Rzecznika Praw Obywatelskich, polska Straż Graniczna zapewni bezpieczeństwo na naszych granicach. Nasze granice, stanowiące granice zewnętrzne UE, są szczelne - powiedział Błaszczak

 


"Bezpieczeństwo priorytetem PiS"


- Rozmawialiśmy z panem ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem o sprawach, które dla Polaków, dla przeciętnego polskiego obywatela są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa - powiedziała premier.


Szefowa rządu powiedziała, że nowy rok to dobry okres do tego, żeby wytyczyć nowe kierunki działania, nowe zadania, ale też podsumować to, co zostało zrobione w minionym roku.

 

Bezpieczeństwo, jak podkreśliła, jest dla rządu PiS nieustająco ważnym priorytetem. - Bezpieczeństwo, które dotyczy codziennego życia polskich rodzin, tego, żeby dzieci mogły bezpiecznie pójść do szkoły i na plac zabaw, by starsze osoby czuły się bezpiecznie w swoich domach i swoich miejscowościach, ale i tego bezpieczeństwa w wymiarze szerszym - bezpieczeństwa dotyczącego funkcjonowania obrony, armii, dotyczącego naszego funkcjonowania w świecie zewnętrznym, w geopolitycznym otoczeniu - mówiła.

 

Od spotkania z szefami MON i MSWiA premier rozpoczęła w środę rano przegląd ministerstw, który ma potrwać dwa tygodnie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze