PGNiG spodziewa się bardzo dobrych wyników dzięki mrozom

Biznes
PGNiG spodziewa się bardzo dobrych wyników dzięki mrozom
Polsat News

- Spodziewamy się bardzo dobrych wyników sprzedaży w styczniu wynikających m.in. z mroźnej zimy. Mamy rekordowe zużycie dzienne gazu ziemnego wysokometanowego w Polsce. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady stycznia zużycie wynosiło prawie 73 mln m sześc. i był to poziom wyższy od rekordowego historycznie zapotrzebowania w lutym 2012 r. - powiedział wiceprezes gazowej spółki Maciej Woźniak.

- Nowa, niższa cena detaliczna, która zostanie wprowadzona do stosowania dopiero 18 lutego, będzie miała w związku z tym bardzo ograniczony wpływ na wyniki - dodał.

 

Na początku stycznia tego roku URE zdecydował, że uśredniona obniżka ceny za paliwo gazowe w taryfie detalicznej w stosunku do dotychczasowej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7 proc. Nowa taryfa będzie obowiązywać do końca marca 2017 r.

 

Wiceprezes poinformował, że dostawy gazu z importu przebiegają bez zakłóceń.

 

Nowa usługa


Napełnienie magazynów gazu w połowie stycznia wyniosło około 62 proc. Tymczasem średnia wartość w UE, jak informuje Maciej Woźniak, to 54 proc.

 

- Taki stopień napełnienia PMG plasuje Polskę wśród państw o najwyższym procentowym poziomie napełnienia magazynów - powiedział wiceprezes.

 

Maciej Woźniak zapowiedział też, że spółka zaoferuje nową usługę utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu. Zgodnie ze znowelizowanym w ubiegłym roku prawem energetycznym, obowiązek utrzymywania zapasów gazu spoczywa na wszystkich handlujących nim firmach.
 
- W najbliższych dniach PGNiG zaoferuje dla rynku zupełnie nową usługę utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu na zlecenie innych uczestników rynku, czyli tzw. usługę biletową. Oferta ta będzie jedną z najbardziej konkurencyjnych w naszym regionie Europy - powiedział.

 

Świadczyć ją będzie spółka Gas Storage Poland, należąca do grupy PGNiG.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze