Waszczykowski spotkał się w Paryżu z Marine Le Pen. "Jej plany zakładają duże rozbicie Unii"

Polska
Waszczykowski spotkał się w Paryżu z Marine Le Pen. "Jej plany zakładają duże rozbicie Unii"
Global Panorama/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poinformował, że w niedzielę spotkał się w Paryżu z kandydatką na prezydenta Francji Marine Le Pen, liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.

Minister poinformował, że ich spotkanie trwało półtorej godziny; przedstawił francuskiej polityk sytuację międzynarodową w naszym regionie i wysłuchał, jakie są jej plany, jeśli wygra wybory.

 

- Zmierza ona do radykalnej reformy sytuacji Europy, radykalnej reformy UE. Chciałaby ją przekształcić w bardzo różną strukturę, która nie byłaby jednocześnie pod wpływem ani Rosji, ani Stanów Zjednoczonych - relacjonował Waszczykowski.

 

Rozbicie na luźny związek

 

Dodał, że realizacja takiego programu byłaby dla Polski niekorzystna, bo oznacza "duże rozbicie UE" na bardzo luźny związek.

 

- Pani Le Pen zapowiada również, że w takim związku państwa musiałyby zatrzymać inteligentną współpracę, która zakładałaby jeszcze większe odejście od solidarności europejskiej. Więc to oznaczałoby, że może nie wrócilibyśmy do prawa dżungli, ale jednak do znaczącej rywalizacji w Europie, o której już zapomnieliśmy - ocenił Waszczykowski.

 

Nadanie większej suwerenności gospodarczej

 

Jak dodał, w UE wprawdzie toczy się rywalizacja między interesami różnych państw, ale jest ona ograniczona przez europejski dorobek prawny.

 

- Pani Le Pen zakłada pozbycie się tego gorsetu i nadanie jeszcze większych suwerennych praw państwom, również w dziedzinach gospodarczych. To oznaczałoby jeszcze większą rywalizację - ocenił minister.

 

Poinformował też, że spotkał się z doradcą kandydata francuskiej prawicy na prezydenta Francois Fillona, Bruno Le Maire'em.

 

Wybory prezydenckie odbędą się we Francji w dwóch turach w kwietniu i maju. Według sondaży pierwszą turę wygra Francois Fillon, ale różnica między nim a Le Pen oraz niezależnym Emmanuelem Macronem maleje. Ten ostatni kandydat, były minister gospodarki, dogania w sondażach Le Pen, która może liczyć na 22-24 proc. poparcia, podczas gdy Macron może otrzymać od 16 do 22 proc. głosów. Fillon ma poparcie na poziomie 28 proc.

 

PAP

 

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze