Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego "z zaległymi urlopami". Państwowa Inspekcja Pracy interweniuje

Polska
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego "z zaległymi urlopami". Państwowa Inspekcja Pracy interweniuje
PAP/Tomasz Gzell

Inspektor Pracy skierował do Trybunału Konstytucyjnego wystąpienie o niezwłoczne udzielenie m.in. sędziom niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za lata 2014 i 2015 - poinformowała w poniedziałek Państwowa Inspekcja Pracy.

PIP podała, że przeprowadziła kontrolę w TK w połowie grudnia ubiegłego roku.

 

- Zakresem przedmiotowym kontroli objęto zagadnienia dotyczące udzielania urlopów wypoczynkowych. Czynności kontrolne dotyczyły zarówno sędziów Trybunału Konstytucyjnego, jak i pracowników Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Inspekcja.

 

PIP wskazuje na nieprawidłowości

 

Kontrola wykazała, że część sędziów i pracowników ma zaległe, niewykorzystane urlopy wypoczynkowe z lat 2014-2015.

 

- W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektor pracy skierował do Trybunału Konstytucyjnego wystąpienie o niezwłoczne udzielenie zaległych, niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych za lata 2014 i 2015, uprawnionym pracownikom, w tym sędziom - podkreśliła Państwowa Inspekcja Pracy w komunikacie.

 

W ubiegłym tygodniu Zespół Prasy i Informacji TK poinformował, że wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat "został skierowany do wykorzystania części zaległego urlopu w okresie od 9 stycznia do 31 marca 2017 r.".

 

Zgodnie z tym komunikatem, sędzia Biernat ma również wskazać, w jakich terminach chce wykorzystać pozostały urlop.

 

- Ważne, by miało to miejsce przed upływem kadencji 27 czerwca 2017 r. - podkreślono.

 

Biernat: termin wyznaczony przez prezes TK to przeszkoda w orzekaniu

 

Biernat zarzucił prezes TK Julii Przyłębskiej "przeszkadzanie" mu w orzekaniu. Według niego, "jednostronne wyznaczenie" przez nią terminu rozpoczęcia jego urlopu nie ma podstaw ustawowych.

 

Wszyscy pozostali sędziowie TK zostali poproszeni o wskazanie terminów, w jakich chcą wykorzystać zaległy urlop.

 

- Urlop ten jako "zaległy" powinien być wykorzystany do 30 września 2017 r., zgodnie z kodeksem pracy" - podkreślono w komunikacie.

 

W komunikacie TK zaznaczono również, że "wskazane dni będą tylko propozycją sędziów". "Pani prezes po otrzymaniu tych sugestii dokona analizy całościowej i skieruje sędziów na urlop, uwzględniając nie tylko ich propozycje, ale również potrzeby Trybunału" - napisano. "Dlatego skierowanie na zaległy urlop sędziów nie wpłynie negatywnie na pracę Trybunału" - podkreślono.

 

PAP

 

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze