Przekroczone stany alarmowe na Bałtyku, cofka na Żuławach

Polska
Przekroczone stany alarmowe na Bałtyku, cofka na Żuławach
Polsat News

Z powodu silnego wiatru północnego w woj. pomorskim przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku i rzek na Żuławach; bez prądu jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych, strażacy interweniowali ponad sto razy - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. W wyniku cofki doszło na Żuławach do niegroźnych podtopień. Trudna sytuacja jest Nowym Dworze Gdańskim, gdzie wylała rzeka Tuga.

W czwartek rano w województwie pomorskim z powodu silnego wiatru przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku w niektórych miejscach nawet o około pół metra, a rzek żuławskich: Świętej w Nowym Dworze Gdańskim o 58 cm, Szkarpawy w Tujsku o 65 cm - podał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski.

 

Poinformował, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie Nowy Dwór Gdański, m.in. w Kątach Rybackich, Sztutowie; przekroczone są stany alarmowe rzek. - Powiat nowodworski jest jedynym miejscem na Pomorzu, gdzie stan wody ciągle się podnosi - dodał.

 

Woda w żuławskich rzekach sięga obecnie 6,3 do 6,4 metrów. To prawie metr więcej od standardowego poziomu.

 

Nowy Dwor 1

 
Trudna sytuacja jest Nowym Dworze Gdańskim, gdzie wylała rzeka Tuga.

 

Nowy Dwor 2

 

Zalany jest m.in. budynek starostwa powiatowego. Na jednej z ulic strażacy pomagają mieszkańcom zabezpieczyć domy; prowadzące do nich ścieżki trzeba było wyłożyć workami z piaskiem, by z budynków można było się wydostać.

 

Nowy Dwor 2

 

Na pozostałym obszarze Pomorza woda w Bałtyku nie podnosi się, a w Ustce stan morza nawet się znacznie obniżył. Dyżurny poinformował, że w Ustce notowany jest obecnie tylko stan ostrzegawczy.

 

W środę wieczorem w Ustce stan alarmowy Bałtyku był przekroczony o około 40 cm, a woda wdarła się na bulwar portowy. Stan alarmowy Bałtyku jest przekroczony we Władysławowie (48 cm), Helu (o 29 cm), Gdyni (o 34 cm), Gdańsku, porcie Północnym (o 36 cm) i w Sobieszewie (o 44 cm).

 

Silny wiatr w Pomorskiem utrzyma się do piątku

 

Według prognoz silny wiatr, ale już słabszy niż był minionej doby, w Pomorskiem utrzyma się do piątku. Lewandowski zaznaczył, że na czwartek synoptycy zmienili ostrzeżenie o sztormie ze stopnia drugiego na trzeci.

 

Z powodu silnego wiatru na Pomorzu w wielu miejscach występują awarie energetyczne. Jak podaje Energa-Operator, prąd nie dociera do gospodarstw domowych w regionach: Gdynia, Kartuzy, Starogard Gdański, Tczew, Bytów i Lębork. Centrum podaje, że zasilania pozbawionych jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych. Straż Pożarna minionej doby interweniowała ponad sto razy; 60 interwencji związanych było z silnym wiatrem (m.in. powalone drzewa) a ponad 40 dotyczyło zalewania np. piwnic.

 

Opóźnienia komunikacji miejskiej

 

Jak podaje Pomorski Urząd Wojewódzki, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni prognozuje w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu.

 

Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, początkowo w porywach do 70 km/h, północny i północno-wschodni. Lokalnie silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widzialność do 500 metrów.

 

Przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C, nad morzem około -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-wschodni.

 

Na Pomorzu z powodu opadów śniegu i oblodzenia na drogach panują bardzo trudne warunki jazdy, drogi miejscami są nieprzejezdne. Notowane są opóźnienia w kursowaniu komunikacji publicznej oraz w ruchu lotniczym na lotnisku w Gdańsku.

 

W wyniku cofki doszło na Żuławach do niegroźnych podtopień, drogi w okolicy zabezpieczone są workami z piaskiem i rękawami wodnymi.

 

PAP, polosatnews.pl, Fot. Facebook/OSP Nowy Dwór Gdański

az/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie