Przekroczone stany alarmowe na Bałtyku, cofka na Żuławach
Z powodu silnego wiatru północnego w woj. pomorskim przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku i rzek na Żuławach; bez prądu jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych, strażacy interweniowali ponad sto razy - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. W wyniku cofki doszło na Żuławach do niegroźnych podtopień. Trudna sytuacja jest Nowym Dworze Gdańskim, gdzie wylała rzeka Tuga.
W czwartek rano w województwie pomorskim z powodu silnego wiatru przekroczone są stany alarmowe wód Bałtyku w niektórych miejscach nawet o około pół metra, a rzek żuławskich: Świętej w Nowym Dworze Gdańskim o 58 cm, Szkarpawy w Tujsku o 65 cm - podał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski.
Poinformował, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie Nowy Dwór Gdański, m.in. w Kątach Rybackich, Sztutowie; przekroczone są stany alarmowe rzek. - Powiat nowodworski jest jedynym miejscem na Pomorzu, gdzie stan wody ciągle się podnosi - dodał.
Woda w żuławskich rzekach sięga obecnie 6,3 do 6,4 metrów. To prawie metr więcej od standardowego poziomu.
Trudna sytuacja jest Nowym Dworze Gdańskim, gdzie wylała rzeka Tuga.
Zalany jest m.in. budynek starostwa powiatowego. Na jednej z ulic strażacy pomagają mieszkańcom zabezpieczyć domy; prowadzące do nich ścieżki trzeba było wyłożyć workami z piaskiem, by z budynków można było się wydostać.
Na pozostałym obszarze Pomorza woda w Bałtyku nie podnosi się, a w Ustce stan morza nawet się znacznie obniżył. Dyżurny poinformował, że w Ustce notowany jest obecnie tylko stan ostrzegawczy.
W środę wieczorem w Ustce stan alarmowy Bałtyku był przekroczony o około 40 cm, a woda wdarła się na bulwar portowy. Stan alarmowy Bałtyku jest przekroczony we Władysławowie (48 cm), Helu (o 29 cm), Gdyni (o 34 cm), Gdańsku, porcie Północnym (o 36 cm) i w Sobieszewie (o 44 cm).
Silny wiatr w Pomorskiem utrzyma się do piątku
Według prognoz silny wiatr, ale już słabszy niż był minionej doby, w Pomorskiem utrzyma się do piątku. Lewandowski zaznaczył, że na czwartek synoptycy zmienili ostrzeżenie o sztormie ze stopnia drugiego na trzeci.
Z powodu silnego wiatru na Pomorzu w wielu miejscach występują awarie energetyczne. Jak podaje Energa-Operator, prąd nie dociera do gospodarstw domowych w regionach: Gdynia, Kartuzy, Starogard Gdański, Tczew, Bytów i Lębork. Centrum podaje, że zasilania pozbawionych jest ponad 2,6 tys. gospodarstw domowych. Straż Pożarna minionej doby interweniowała ponad sto razy; 60 interwencji związanych było z silnym wiatrem (m.in. powalone drzewa) a ponad 40 dotyczyło zalewania np. piwnic.
Opóźnienia komunikacji miejskiej
Jak podaje Pomorski Urząd Wojewódzki, Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni prognozuje w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu.
Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, początkowo w porywach do 70 km/h, północny i północno-wschodni. Lokalnie silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widzialność do 500 metrów.
Przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C, nad morzem około -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północny i północno-wschodni.
Na Pomorzu z powodu opadów śniegu i oblodzenia na drogach panują bardzo trudne warunki jazdy, drogi miejscami są nieprzejezdne. Notowane są opóźnienia w kursowaniu komunikacji publicznej oraz w ruchu lotniczym na lotnisku w Gdańsku.
W wyniku cofki doszło na Żuławach do niegroźnych podtopień, drogi w okolicy zabezpieczone są workami z piaskiem i rękawami wodnymi.
PAP, polosatnews.pl, Fot. Facebook/OSP Nowy Dwór Gdański
Czytaj więcej