Włosi spłacą dług wobec fiskusa ze zniżką i bez odsetek. Jest już 100 tys. chętnych

Biznes
Włosi spłacą dług wobec fiskusa ze zniżką i bez odsetek. Jest już 100 tys. chętnych
Flickr/Bert Kaufmann/CC BY-SA 2.0

100 tys. Włochów złożyło w ściągającej należności podatkowe i inne zaległości agencji Equitalia wniosek o możliwość ich uregulowania na korzystnych zasadach tj. ze zniżką i bez karnych odsetek. Media podają, że do agencji trafia średnio 2500 zgłoszeń dziennie. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu w ciągu dwóch lat do kasy państwa wpłynie dodatkowe 3,4 miliarda euro.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy obowiązywania przepisów okołobudżetowego dekretu fiskalnego, które umożliwiają spłatę zaległego podatku, mandatów i grzywien na korzystniejszych dla płatnika warunkach zanotowano rekordowe zainteresowanie tą procedurą.

 

Także za mandaty

 

Agencja Equitalia poinformowała, że do okienek w jej filiach zgłosiło się osobiście 50 tys. osób, czyli połowa wszystkich zainteresowanych korzystnym rozliczeniem się z fiskusem. Pozostali złożyli wnioski drogą elektroniczną.

 

Masowy napływ wniosków zanotowano w grudniu, gdy zgłosiło się 65 tys. osób.

 

Wnioski można składać do końca marca.

 

Ci, którzy zdecydują się na taką procedurę uiszczenia zaległości, nie zapłacą kary administracyjnej i zaległych odsetek. Dotyczy to także kierowców, którzy nie uiścili mandatów.

 

Nie chcą psuć Świąt wezwaniami do zapłaty

 

Equitalia poinformuje następnie dłużników, jaką sumę muszą zapłacić i w jakim terminie. Każdy będzie mógł wybrać, czy chce to zrobić od razu w całości czy też spłacać należności w maksimum 5 ratach. W tym drugim przypadku czas na to będzie do września 2018 roku.

 

W ostatnich latach Equitalia była ostro krytykowana przez media i polityków jako bezlitosna i często popełniająca błędy agencja windykacyjna. Dlatego zapadła decyzja o jej zamknięciu w niedalekiej przyszłości. Obecnie, jak się zauważa, firma szczególnie dba o swój wizerunek.

 

Niedawno kierownictwo agencji ogłosiło, że na czas Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku aż do uroczystości Trzech Króli, 6 stycznia, zawiesiła ona rozsyłanie 450 tys. wezwań do zapłaty zaległości. Chodzi o to, jak wyjaśniono, aby nie psuć obywatelom Świąt i ferii.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze