Celnicy przekazują potrzebującym zarekwirowane buty i odzież

Polska
Celnicy przekazują potrzebującym zarekwirowane buty i odzież
mf.gov.pl

Kilkaset par butów oraz odzież przekaże w czwartek pomorska Służba Celna trzem organizacjom społecznym, które podarują je potrzebującym. Towary zarekwirowano jako podróbki wyrobów znanych firm: celnicy oddadzą je po usunięciu nielegalnie użytych znaków towarowych.

Jak poinformował rzecznik prasowy Izby Celnej w Gdyni Marcin Daczko, w czwartek buty i odzież odbiorą przedstawiciele dwóch z trzech organizacji (jedna odbierze towar w późniejszym terminie): Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" ze Strzelna w woj. kujawsko-pomorskim, która to organizacja wspiera m.in. rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej, a pod swoją opieką ma ponad 140 osób oraz Stowarzyszenia "Lewino Natura XXI", które opiekuje się 450 osobami - głównie mieszkańcami Kaszub.

 

W sumie trzy organizacje otrzymają prawie 600 par obuwia oraz kilkadziesiąt kurtek, bluz i swetrów, które zostały przejęte przez celników, bo ich wytwórcy bezprawnie opatrzyli je znakami zarejestrowanymi przez inne firmy. Takie sprawy celnicy kierują do sądów, a te zwykle orzekają przepadek danego towaru na rzecz Skarbu Państwa.

 

Informacje pojawiają się w sieci

 

W przypadku odzieży i butów Służba Celna często zwraca się w takich przypadkach do prawowitych właścicieli znaków towarowych z pytaniem, czy godzą się na przekazanie towaru na cele charytatywne. Wiele firm wyraża na to zgodę pod warunkiem, że z podrobionych wyrobów zostaną "trwale usunięte" metki, loga itp.

 

Gdy celnicy uzyskają zgodę, na stronie internetowej Izby Celnej pojawia się ogłoszenie z informacją o towarze, który jest do rozdysponowania. - W odpowiedzi wpływają zgłoszenia od fundacji czy organizacji charytatywnych. My sprawdzamy, czy dane podmioty są uprawnione do otrzymania takiej pomocy, a następnie zbiera się specjalna komisja, która dokonuje rozdziału towar - wyjaśnił Daczko.

 

Zakładka "oferty likwidacyjne"

 

Dodał, że podmioty, którym zostanie przyznany zarekwirowany towar, zwracają się następnie do izb celnych z prośbą o zwolnienie przedmiotów z opłat celnych, podatków itp. Po uzyskaniu takiej zgody organizacje muszą - jeszcze na terenie izby celnej - pod nadzorem celników, usunąć z odzieży, butów itp. nielegalne naniesione loga i inne znaki.

 

Daczko wyjaśnił, że warto zaglądać na stronę internetową Izby Celnej w Gdyni, bo co jakiś czas ukazują się tam (w zakładce "ogłoszenia" i dalej "oferty likwidacyjne") informacje o nowych partiach butów czy odzieży do przekazania na cele charytatywne.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze